AKP gündeme getirdi; Büyükçekmece’de ‘sahte seçmen’ operasyonu başladı

(Fotoğraf: DHA)

İstanbul Büyükçekmece’ye seçim öncesi binlerce kişinin ikamet kaydı taşındığı iddiaları üzerine polis bu sabah operasyon başlattı.

DHA’nın haberine göre, Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde toplanan polis ekipleri, belirlenen adreslere giderek tespitler yapıyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Pazartesi günü Büyükçekmece’de 11 bin 186 kişinin “usulsüz bir şekilde” seçmen kaydının yapıldığını öne sürmüştü. Yavuz, 13 ilçeyi incelediklerini, bu ilçelere dair elinde veri olduğunu söylemişti. Yavuz, boş dairelerde, boş arsalarda, inşaat halindeki yerlerde, kişilerin yaşıyormuş gibi gösterildiğini söylemişti.

CHP: Usulsüzlük 354 seçmeni kapsıyor

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise pazartesi günü yaptığı basın toplantısında AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz’un Büyükçekmece iddialarına şöyle cevap verdi:

“31 Ocak’ta seçmen listeleri kesinleşti. Beyefendiler bu tarihe kadar neredeymiş? Nüfus müdürlüğü emrine verilen Büyükçekmece’deki işçi kadrosundan bir kişinin yaptığı usulsüzlük 354 seçmeni kapsıyor. Ki bu kişi 2017’de bunu yapmış.

Biz CHP olarak seçmen listeleri açıklandıktan sonra Büyükçekmece’de 767 kişiye itiraz etmişiz. Bunun üzerine 741 kişinin Büyükçekmece’deki seçmen kaydı silinmiş arkadaşlar, bu iş bitmiş.”

Olayla ilgili bir kişi tutuklanmıştı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, daha önce de bu konuyla ilgili Twitter’dan yaptığı açıklamada Büyükçekmece belediye başkanlığının ilçe nüfus müdürlüğü nezdinde çalışan bir görevlisinin konuyla ilgili olarak tutuklandığını dile getirmişti.

DHA’nın emniyet kaynaklarından edindiği bilgiye göre söz konusu nüfus memuru Mehmet Özgür Samanlı’nın ilçedeki boş dairelere Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ilk belirlemelere göre 354 kişi kaydedildi.

YSK: Mükerrer, sahte, hayali seçmen yok

Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan Samanlı, işlemlerin ardından sevk edildiği mahkemece “resmi evrakta sahtecilik” yaptığı iddiasıyla tutuklandı.

Söz konusu adres beyanlarıyla ilgili Büyükçekmece İlçe Seçim Kurulu da inceleme başlatmıştı.

YSK Başkanı Sadi Güven ise yerel seçimler öncesi “Mükerrer, sahte, hayali seçmen yok” demişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin