Bakalım çekirge bu defa sıçrayabilecek mi?

YORUM | TARIK TOROS

 

İki şeyden ürperirim:

-Yalakalık

-Haksızlığa uğramak

Buna paralel olarak ‘aşırı övgü ve iltifat’tan tiksinmişimdir.

Abartılı pohpohlamalara hiç itibar etmedim.

Şüpheyle yaklaşırım.

 

***
Şu AKP iktidarının Cemaat ve başındaki insana övgülerini alt alta toplayın, Türkiye’den Pensilvanya’ya yol olur.

Cemaat içinde bu derece süslü laflarla konuşan olmuş mudur, bilmiyorum.

 

***

Aynı durum, Çözüm Süreci’nde de oldu.

Kürtlerle kurulan empati, Abdullah Öcalan’a yönelik övgüler, “Sarı-Kırmızı-Yeşil” sloganları orada duruyor.

Tıpkı yukarıdaki gibi… Türkiye’de Kürt hareketine gönül vermiş insanlardan duyamayacağınız coşkulu tezahüratı AKP kitlesi yapmıştır.

 

***

İşte bunun için mübalağalı gövde gösterilerine kapılmadım, kuşku duydum.

Çok geçmedi…

Aynı isimler, dün el üstünde tuttuklarını sonra yerin dibine geçirmekte beis görmedi.

Böyledir.

Kelime kaba ama en iyi o anlatıyor, “yalakalığın” fıtratında vardır bu.

 

***

Bir örnek daha.

Dönemin başbakanı, 2012 Türkçe Olimpiyatları finalinde Gülen’i kastederek “Bitsin bu hasret, bitsin bu gurbet” çağrısı yapmıştı.

Tribünler alkıştan yıkılmıştı.

Birkaç yıl sonra aynı zamanda metin yazarı olan danışmanı şunu yazacaktı:

Erdoğan, Fethullah Gülen’i hiç sevmedi, hiç hazzetmedi ve hiçbir zaman da uyuşmadı.

-Ne ona ne de hareketine hiçbir zaman güvenmedi.

-Peki, “Bitsin bu hasret!” çağrısı neyin nesidir?

-Siz bakmayın tribünlerdeki on binlerce ahmağın bu çağrıyı ayakta alkışlamalarına…

-2010 yılında başlayan çatışmayı görenler, bu çağrının zerre kadar muhabbet taşımadığını…

-Bu çağrının bir siyasi dehanın manevrası olduğunu bilirler.

***

Aynı Erdoğan, bir sene sonraki olimpiyatlarda şunu diyecekti:

-Çölün ortasında vaha gibi, kararmış yüreklerde bir nebze merhamet gibi en zor zamanlarda bize güzeli anlattınız, hatırlattınız.

-Bu olimpiyatlar 11 yıldır yapılıyor olabilir ama bu gönül davası 11 yıl değil binlerce yıldır devam eden, kökü derinde, kökü sağlam, kökü ta Selçuklu’da, Osmanlı’da, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kurtuluş Savaşı’nda olan bir büyük harekettir.

-Biz hepimiz aynı gönül davasının sarsılmaz neferleriyiz. (16 Haziran 2013)

 

***

Muhtemelen bu metni de aynı kişi yazmıştı, bir sene önceki konuşma için “siyasi dehanın manevrası” diyen Aydın Ünal.

Metindeki ifadelere bakarsanız, muazzamdır.

Kaç Cemaatçi böyle süslü laflarla “Hizmet Hareketi”ni yorumlar, bilemiyorum.

Bildiğim şey şu:

Övgüyü yazan da okuyan da…

Oradaki on binlerce seyirciyi, ekranları başındaki milyonları fena halde aldatmış.

Ve bunu bile bile yapmış.

Kasten ve taammüden.

 

***

Bugün, AKP ve başındaki zata ilişkin yorumları okurken de hep aynı şeyi düşünüyorum.

Takip edin;

“Ümmetin lideri”,

“Halife-i ruy-i zemin”,

“Dünya lideri”,

“Onun için her gün iki rekât şükür namazı kılınmalı”,

“Ona dokunmak bile ibadet”,

“İkinci Atatürk olacak”,

“İkinci peygamberdir”,

“O benim atam”,

“Allah’ın tüm vasıflarını üzerinde toplayan lider”

gibi sözleri ulu orta konuşanlar…

Gemiyi ilk fırsatta terk edeceği gibi…

İlk taşı atan da onlar olacak.

8 YORUMLAR

 1. Ey güzel Allahım…
  Şefkati gazabını geçmiş olan Allahım…
  Bizleri içimizdeki gaflete düşenler yüzünden helak etme Allahım…

  Yukarıdaki gibi uzayıp giden bir mağfiret ve yakarış listesi oluşturabilir manzarayı seyredenler veya içinde bulunanlar .

  Bu Ülkede Peygamberimiz (s.a.v) in sakal-ı şerif ini kadir gecelerinde öpmeye giden insanlar neredeyse puta tapıcı ilan edildi.

  Kutsal emanetler dahilinde sayılan emanete saygı duyan ve ecdadın yüzyıllardır kelimenin tam manasıyla “kutsal emanet” olarak kabullendiği Peygamberimizin mübarek tenindeki ,her ağzını açtığında kulakları, gözleri, kadar Allah kelamına şahit olan sakalının kılı.

  Pekiiii bu sakal-ı şerif ‘e kutsal emanet gözüyle bakan ve saygı duyan insanlara putperest muamelesi yapanlar bugün olanlara ne diyorlar?

  Neden biz sade vatandaşlar bando mızıka takımının sesini duyamıyoruz?
  Nerede çanak çömlek sesleri?
  Nerede susma sustukça sıra sana gelecek sloganları???
  Nerede bu yapılanları içimize sindiremiyoruz ve sine-i millete dönüyoruz beylik lafları?

  Bazen durup düşünüyorum da BU ÜLKE yi yönetmek bir kaç kana giren sloganla mı ,demeden geçemiyorum.???

 2. Hocam bir ricam var. Zuhruf 55’i açıklayan bir yazı yazılsa istifade etsek.. Mealen: “Bizi kızdırdıklarında onlardan intikam aldık ve hepsini boğduk.” Yani Allah gazaplandığı zaman intikam alıyorsa, şu süreci masumlara yaşatanlara henüz gazaplanmamış mı demektir?

 3. Saygı değer hocam,yazılarınızı büyük bir titizlikle ve sabırsızlıkla bekleyerek,her bir kullandığınız kelimeleri içime sindirerek okuyorum ve bu eracifin bol miktarda her bir yanımızı sardığı,eğrilerin doğru-doğruların eğri bilindiği ve gösterildigi dönemde,cesaretle bildiklerinizi eğip bükmeden anlattığınız için teşekkür ediyorum.
  Daha dün denilecek kadar bir yakın zamanda cemaatin bütün kadrolarını her türlü siyasi ikbâli için kullananların iç yüzünü göremeyenler,bugün ağız dolusu iftira ve küfrü yapıyorlar.2010’daki referandum için M.Fethullah Gülen’in demokrasi için yapıldığını zannettiği oyalamaya kanması,ne biliyim ya da bu iktidarın iç yüzünü görememesi belki de cemaate yüklenenleri haklı çıkarıyor olabilir.170 ülkede onca sıkı takibe rağmen hiç bir mahzur görülmeyerek oralarda açılan eğitim yuvaları,sosyal tesisler,ibadethaneler belki de Osmanlı’dan günümüze kadar bu çapta gerek özel sektörün gerek devlet ricalinin yapamayıp da cemaatin yapması büyük gayretleri ve sabrı gösterirken kendi ülkesinde bu kadar şeytanlaştırılması hiç akıl kârı değil.
  Fakat bu yolun düze çıkabilmesi,kendi ülkesinde haseyçilerin bertaraf edilmesi,eskisi gibi cemaat okullarının faaliyete geçmesi,halkın buralara şüphesiz bir şekilde bakması maalesef ki bu iktidar gitse bile yeni gelenlerin eski bozuk düzeni devam edeceğinden mümkün gözükmüyor.
  Halkın uyarılması,doğrunun ortaya çıkması için uluslararası kurum ve kuruluşların çağrıları bile akim kalırken,sıradan vatandaş 7/24 havuz medyasının zift gibi yalanlarıyla artık oldukça kafası karışmış,camiler birer parti organları,eğitim yap-boz tahtası,TSK sadece saraydaki şahsa el pençe divan dururken hangi güç veya oluşum bizi bize getirecek ki? Amenna Rabbim her şeyi görüp biliyor,ama bunca zulümle açlığa mahkum edilen,kendi vatanında etnik kökeni ve inancı farklı kardeşlerimizi dışlayan bir yönetim varken,büyük bir yıkım olmadan düzeleceğimizi hiç sanmıyorum.Belki çok karamsar bir tablo çizdim ama gün geçtikçe Türkiye demokrasiden,insanlıktan çıkıyor,geleceğimiz için hiç bir ümit ışığı görünmüyor maalesef……

 4. Hocam gel çağrısını alkışlayanların neden ahmak denikdigini anlamadım . Daha evvel birisi daha kullandı ama hatırlamıyorum .

  Alkışlamasalardı mı yani ? Alkışlanmayacaksa neden çikardılar oraya ???

  Masumane Hoca efendinin gelmesini isteyen insanların alkışı degil mi ? Ben de dahil bir çok insan 2012 de bu kadar nefretle söylendigini bilmiyorduk .

  Neden ahmak deniliyor anlayamadım … Açıklasanız

 5. Tarik bey yaziniz hic olmamis 🙂
  Yigidi oldur hakkini yeme demisler
  Dogru seyler yaziyorsunuz
  Buna da “helal beee ” diyelim ara sira
  Allah (c.c.) hep dogrunun hakkin yerinde durmayi nasip etsin size ve sizin gibi nicelerine

 6. Tarık bey merhaba, yazılarınızı ve duruşunuzu dikkatle izleyen birisi olarak son yazınızda ki “-Siz bakmayın tribünlerdeki on binlerce ahmağın bu çağrıyı ayakta alkışlamalarına…” ifadenizi çok yakışıksız buldum. Size yakıştıramadım ve özür dilemeniz gerekmektedir bu insanlar dan. Zira bu insanlar sizin ve malum yayın kuruluşlarının yayın politikası gereği bu tür sözlere inandı. Söz konusu zaman diliminde ki yayın politikanıza bakın. Eğer size inananlar ahmak olarak nitelendiriyorsak sizleri nasıl nitelendirmeliyiz ben yorum yapmıyorum. Hali hazırda bile o yayınları yapanların çoğu yurt dışında ama sizin ahmak dediğiniz insanlar Türkiye de büyük acılar çekiyor. Yaptığınız itham çok ağır ve gereksiz. Elbette o günlerin analizi yapılacak, hesabı çekilecek, muhakemesi yapılacak. Ama bunların yapmanın zamanı şimdi değil. Daha büyük meseleler var halledilmesi aşılması gereken. Mağdurlar var bir sürü. Bulunduğunuz yerde o ahmak dediğiniz insanların mağduriyetini gidermek için kamuoyu oluşturmak için neler yapıyorsunuz mesela. Mesainizi bunlara harcayın. Yabancı ülkede kısmen rahat içinde yaşarken mağdurlara hakaret etmeyin, terbiyesizlik yapmayın. Bir sonraki yazınızda özür bekliyorum.

 7. Sizi youtube ta tufan görüryılmazla yaptığınız canlı yayınlardada takip ediyorum, çabanızın azminizin sabrımızın önünde eğiliyorum, Allah yar ve yardımcınız olsun

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin