Al birini vur ötekine

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) “körler sağırlar birbirini ağırlar” Genel Kurul toplantısı iki gündür devam ediyor.

2001 senesinden beri TOBB Başkanlığı koltuğunda oturan Rifat Hisarcıklıoğlu geçen sene yapılan genel kurulda tek aday olarak bildik yarışlardan birini daha birincilikle tamamlamıştı. Hisarcıklıoğlu, 2022’ye kadar TOBB Başkanı.

KOLTUKTA UZUN KALMANIN SIRRI

Rifat Bey, 2008 yılında dönemin Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu tarafından Anayasa Mahkemesi nezdinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) aleyhine kapatma davası açıldığında başbakan olmak için hayli heyecanlanmıştı.

Zira AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ı hakikatte hiç sevmezdi. Tam da 2001 krizinin akabinde kendisine kapılar sonuna kadar açılmışken nereden çıkmıştı bu adam!

Esasında TOBB Başkanlığı Nuhun Ankara Makarnası’ndan, Sinan Aygün (Eski Ankara Ticaret Odası Başkanı) ve Salih Bezci (Ankara Ticaret Odası Başkanı) ile ortak olduğu Anka Mall ve diğer alışveriş merkezlerinden, Ankara’nın kupon arazilerinden kazandığı bol sıfırlı rakamların yanında boşa vakit kaybıydı.

SİYASETE SIÇRAMA RAMPASI

Amma velâkin siyasete sıçramak için de TOBB’dan daha mükemmel bir rampa bulamazdı. Necmettin Erbakan, Ali Coşkun, Yalım Erez, Nevzat Yalçıntaş gibi nice isim siyaset stajını TOBB bünyesinde yapmıştı.

Rifat Bey’in TOBB’da yaptığı hesap, yandaş gazetecilere yedirdiği o kadar para boşa gitti. AKP kapatılmadı, Rifat Bey’in ve onu destekleyen Ankara-Kayseri-Afyonkarahisar hattının hayalleri suya düştü.

Ancak Rifat Bey, kimsenin beklemediği kadar kıvrak hareketlerle mevcut koltuğu muhafaza etmeyi başardı.

TOBB, AKP’NİN ARKA BAHÇESİ OLDU

Rifat Bey,koltukta kalmak için milyonlarca işletmenin sesi olması icap eden Odalar Birliği’ni doğrudan AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’a bağladı.

Erdoğan’ın arka bahçesine dönüşen TOBB’un beyne’l-milel itibarını da Anadolu’daki mazisini de Erdoğan’ın ayağına paspas yaptı.

2 Mayıs’ta TOBB Kongre Salonu’nda Erdoğan’a hitaben yaptığı konuşma o koltukta 18 senedir nasıl oturduğunu bir kere daha gösterdi.

Adeta padişahın huzurunda arzuhalini dile getiren bir Divan azası gibi konuştu.

Şu sözler TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na ait:

“Bu vesileyle iş dünyamızın önem verdiği bazı konuları da dikkatinize arz etmek isterim. Firmalarımızın yaşadığı sıkıntıların başında finansmana erişim ve yüksek faizler geliyor. Sizin yüksek faize karşı duruşunuz bize cesaret ve umut veriyor.

Yine sizin başlattığınız finansman desteklerinin devam etmesini arzu ediyoruz. Firmalarımızda yaşanan finansman sıkıntısının önemli bir nedeni de kamu da bekleyen alacaklarımız. Bunlar zamanında ödenmediği için bankaların eline insafına kalıyoruz.

Bizi bankaların eline düşürmeyin yüksek faize mahkûm etmeyin. Başta biriken KDV alacaklarımız olmak üzere kamudan tüm alacakların bir takvime bağlanmasını bekliyoruz.

Biz ödememizi 1 gün geciktirsek, kamu önce gecikme faizi kesiyor. Bu da yetmiyor, 3 kuruş borcumuz olsa tüm hesaplarımıza bloke geliyor. Sabah bir bakıyoruz, hesaplara bloke konmuş, çekler-senetler ödenmiyor.

Ne huzurumuz kalıyor, ne itibarımız.

Sayın Cumhurbaşkanım zatı alinizin bu konulara el atmasına ihtiyaç var.”

İŞLER YOLUNDA İMİŞ…

TOBB Başkanı, “Maliye’den 200 milyar TL Katma Değer Vergisi alacağımız var, ödenmiyor.” dememek için sözü dağdan tepeden aşırıyor yine de mevzuya girmiyor.

Şu sözleri de sarfetti: “İstihdamda başlayan olumlu gidişin devamı için bunları uzatalım. Kısa Çalışma Ödeneği süresini de 3 aydan 6 aya çıkaralım. Yine son günlerde Kıdem Tazminatı Fonu konusu gündemde.”

İşsizlik 2005’ten beri en yüksek seviyeye çıkmadı mı? Genç işsizlerin oranı yüzde 26,7 ile Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmadı mı?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verileri bile kayıtlı işsiz sayısının 5 milyona dayandığını itiraf ederken TOBB Başkanı olumlu gidişten bahsedebiliyor.

HANGİ VERİLER İNANDIRICI?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne 365 oda ve borsa üyedir. 178 ticaret ve sanayi odası, 60 ticaret odası, 12 sanayi odası, 2 deniz ticaret odası ve 113 ticaret borsası bulunan TOBB’un toplam üye sayısı 1,3 milyon civarındadır.

Hakkı verildiğinde Türkiye’nin her nevi meselesinin teşhis ve tedavisinde en müessir teşkilat olabilecekken TOBB, Rifat Bey’in idaresinde güdük, sünepe bir teşkilata dönüştürüldü.

Rifat Bey’in Erdoğan’ı medhetmekten bir türlü sadede gelemediği konuşmasını yaptığı saatlerde İstanbul Sanayi Odası’nın imalat sanayiine dair verileri açıklandı.

SANAYİ ÇÖKTÜ, KREDİLER ÖDENEMİYOR

Sanayi çökmüş vaziyette. Batık kredi tutarı yüzde 57 artmış. Sanayici icralık olmuş.

Nisan ayında imalat sanayiinde maliyet artışı son beş ayın en yüksek seviyesine çıktı. Nitekim dolar 6 TL, euro 6,70 TL. Enflasyonda yeni tsunami geliyor. Dün cep telefonları ve tütün mamüllerine zam yağdı.

Sanayici, esnaf ve çiftçi perişan. Koç ve Sabancı gibi devler bile işçi çıkarıyor. Ankara’nın yanı başında gurbetçilerin 1971’de inşâ ettiği Yozgat Çimento’da imalat durdu.

Patates ve soğanın fiyatı 5-10 lira arasında salınırken vatandaş maişet derdinden iki büklüm…

ONLARA KRİZ YOK!

Saray’da, Emine Erdoğan’ın mutfağında kriz olmadığı gibi Rifat Bey’in mutfağında da kriz yok.

AKP’nin devr-i iktidarında haysiyetini satmayı kabul edenler ve Erdoğan’ın kapıkulu olma zilletini içine sindirenlere kriz yok!

Ahval-i umumî bu kadar perişan iken hepsine seyirce kalan esnaf, tüccar, çiftçi ve sanayicinin başına gelenlerden müşteki olmaya hakkı var mı?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin