Ahmet Dönmez ’15 Temmuz’u sarsacak belge’yi değerlendirdi

MoonStar TV’de Turan Görüryılmaz’ın konuğu gazeteci Ahmet Dönmez oldu. Programda Dönmez’in geçtiğimiz günlerde kendi sitesinde yayımlandığı ve altında yeni Yargıtay üyesi olan ve 15 Temmuz’da 2016’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu Savcısı olan Serdar Coşkun’un imzasının bulunduğu skandal belge gündeme geldi.

Dönmez’in anlatımıyla belge, 15 Temmuz resmi tezini çökertecek nitelikte. Akıncı dava dosyasında bulunan resmi bir tutanak. 15 Temmuz’un ilk soruşturmalara dayanak teşkil etmesi amacıyla hazırlanan ve ilgili yerlere gönderilen tutanağın tarihi 16 Temmuz 2016. Saati ise 01.00. Yani kalkışmanın fiilen başlamasından 3 saat sonrası. Ancak tutanakta, daha henüz gerçekleşmemiş olaylar sanki olmuş gibi yazıyor.

Mesela TBMM’nin ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kavşağının bombalanması gibi… Ayrıca o gece hiç yaşanmayan olaylar da sanki cereyan etmiş gibi tutanağa yazılmış. MİT yerleşkesinin askeri birliklerce kuşatılması, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ve Emniyet İstihbarat Dairesi’nin bombalanması gibi… Yaşanmış olayların saatleri ise hep yanlış. Bu skandal belge, “Tutanak önceden hazırlanmış bir simülasyona göre mi düzenlendi?” sorusunu akıllara getiriyor. “Tutanağı gerçekten savcı mı hazırladı?” kuşkusuna yol açacak kadar skandallarla dolu.

Programda Dönmez, “Savcı tutanakta Fethullah Gülen ismini vererek Cemaatin darbeyi yaptığını tutanağa geçiriyor. Tutanakta yorum, öngörü, değerlendirme, analiz, senaryo, tahlil, görüş olmaz. Somut bilgi belge olur. Veriler, tutanağın önceden hazırlandığını ve imzalandığını gösteriyor. Muhtemelen bir simülasyona göre hazırlanmış, istihbaratı alınan veya bizzat içinde olunan kurguya dayanılarak yazılmış. Muhtemelen o tutanağı o savcı hazırlamadı. Aynı savcı Serdar Coşkun, 16 Temmuz itibariyle gözaltıların emrini verdi. 04’ten itibaren hakim savcıların evlerine gidiliyor. Diyelim ki, savcı iş bilmez veya beceriksiz bir iş yaptı. Serdar Coşkun şu an Yargıtay üyesi. Şimdi onun aldığı kararları, altına imza attığı belgeleri nasıl hukuki metin olarak kabul edeceğiz.?” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin