ABD’li Nasdaq, Borsa İstanbul ortaklığından ayrıldı; yüzde 7’lik pay sıfırlandı

ABD’li borsa işletmecisi Nasdaq’ın Borsa İstanbul’da (BIST) yüzde 7 olan payı yeni ortaklık yapısında sıfırlandı. Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) payı ise yüzde 80,6’a yükseldi. BIST’in internet sitesinde yer alan ortaklık bilgilerinde artık Nasdaq’ın payı görünmüyor. BIST konu hakkında herhangi bir beyanatta bulunmadı.

IPA Haber Ajansı’nın haberine göre, Nasdaq’ın çıkış kararında “BIST’in özelleştirilmesi yönünde daha önce ifade edilen adımların atılmaması” etkili oldu.

İBRAHİM TURHAN: NASDAQ 2023 YILINA KADAR KALACAK

2013 yılında Nasdaq ile ortaklık anlaşmasına BIST adına dönein BIST Başkanı İbrahim Turhan imza atmıştı

2013 yılında ortaklık anlaşması imzalandığında Borsa İstanbul’un başkanlığını yapan İbrahim Turhan, “Nasdaq 2023 yılına kadar Türkiye’de kalacağını bize taahhüt etti. Cumhuriyet’in 100. yılını da Nasdaq ile beraber kutlayabileceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Turhan, bu süre içerisinde Nasdaq’ın teknolojisi ile birlikte “know how” denilen teknik bilgiyi de BIST’e transfer edeceğini söylemişti.

Nasdaq’ın kur ve faizlerdeki artışa mukabil hisse senetlerindeki düşüşün hızlandığı bir dönemde Türkiye’ye veda etmesi dikkat çekti.

2013 YILINDA BIST’E ORTAK OLMUŞTU

2013 yılında Borsa İstanbul’a yüzde 5 pay ile ortak olan Nasdaq kademeli olarak payını yüzde 7’ye yükseltmişti.

Nasdaq teknoloji şirketlerinin hisselerinin işlem gördüğü piyasalarda uzmanlığı ile biliniyor. Şirket 73 ülkede faaliyet gösteriyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin