Zulüm dolu dizgin: Alpaslan Kuytul’un 15 ve 16 yaşındaki kızlarına dava

Tr724 HABER MERKEZİ | İLKER DOĞAN

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik soruşturma kapsamında tutuklu bulunan vakfın kurucu Başkanı Alparslan Kuytul’un 15 ve 16 yaşlarındaki kızları hakkında da dava açıldığı ortaya çıktı. Çocukların suçu ise ‘özgürlük’ temalı atkı takmak ve babalarının suçsuz olduğunu düşünmeleri! Anneleri Semra Kuytul, “Bu kadarına da artık pes diyorum! Boyunlarında özgürlük figürlü atkılarla benim yanımda yürüyen çocuklarıma da dava açıldı.” ifadelerini kullandı.

AKP iktidarının dindarlara yönelik zulmü dolu dizgin devam ediyor. Kendisi yaklaşık 1,5 yıldır cezaevinde tutulan Furkan Vakfı Kurucu Başkanı Alpaslan Kuytul’a destek olmak için ‘özgürlük ve adalet’ temalı atkı taktıkları gerekçesiyle 15 ve 16 yaşındaki kızları hakkında da dava açıldığı ortaya çıktı. Alpaslan Kuytul’un eşi Semra Kuytul, iki küçük kızı hakkında hazırlanan ve kendilerine tebliğ edilen iddianameyi twitter hesabı üzerinden paylaştı. Buna göre iddianame Adana 3. Çocuk Mahkemesi tarafından kabul edilmiş. İlk duruşma tarihi ise 17 Ekim 2019 olarak belirtilmiş. İddianamede çocukların annelerinin yanında yürümesi, protesto gösterilerine katılması, adalet ve özgüklük temalı atkı takması suç olarak gösteriliyor.

SEMRA KUYTUL: BU KADARINA DA PES!

İddianamede, haklarında dava açılan 15 yaşındaki Hatice Kuytul ile 16 yaşındaki Meryem Kuytul ‘suça sürüklenen çocuk’ olarak anılıyor. Anneleri Semra Kuytul, skandal gelişmeye tepkisini de Twitter hesabı üzerinden gösterdi. Semra Kuytul, “Bu kadarına da artık pes diyorum! Boyunlarında özgürlük figürlü atkılarla benim yanımda yürüyen çocuklarıma da dava açıldı. Bununla topluma ‘Haksızlığı uğrayan baban da olsa, haklı mücadele veren annen de olsa yanında olmayacaksın!’ algısı vermek isteyenleri şiddetle kınıyorum!” cümlelerine yer verdi.

ONLARA ‘ONURLU’ OLMAYI ÖĞRETTİM

Çocuklarını ‘suça sürüklemediğini’ aksine ‘onurlu’ bir duruşa sahip olmayı öğrettiğini anlatan Semra Kuytul, “Evrakta yazdığı gibi ben çocuklarımı herhangi bir suça (!) sürüklemedim; aksine onlara onurlu duruş, hakka sahip çıkış örneği gösterdim, cesareti öğrettim. Bu süreçte her zaman yanımda olan, yaşlarına bakmadan bana destek ve moral veren çocuklarımla gurur duyuyorum..” ifadelerini kullandı.

KENDİLERİNE TEMİZ ELBİSE GETİREN EVLAT BULAMAYACAKLAR!

Semra Kuytul, iddianameden bölümler de aktardığı paylaşımlarını, şu sözlerle bitirdi: “İşte o akıllara zarar iddianameden bir kesit.. Bunun neresi suç! Lütfen bakar mısınız! Bir milletin anayasal hakları bu kadar ihlal edilir mi? Diyorlar ki babana bile sahip çıkma! Bu baskı gerçekten normal mi? Yazıklar olsun! Ama şunun birgün olacağına inanıyorum. Millete bu zulmü reva görüp bir de baskı altına alanlara adalet ulaştığında, bırakın onları savunmayı kendilerine temiz elbise getiren evlat bile bulamayacaklar. Çünkü ceza amelin cinsinden gelir!”


‘Biat etmedim, etmeyeceğim’

Adana merkezli Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönelik soruşturma kapsamında vakfın kurucu Başkanı Alpaslan Kuytul, 8 Şubat 2018’de tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Kuytul’un da bulunduğu 3 kişi hakkında 41’er yıla, 42 şüpheli hakkında ise 21’er yıla kadar değişen hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Sanıklar ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme ve silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak’la suçlandı.

BİAT ETMEDİM, ETMEYECEĞİM!

Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Alparslan Kuytul’un da bulunduğu tutuklu 3 kişi için, yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla 24 Ocak 2019’da tahliye kararı verdi. Ancak bir gün sonra savcının itirazı üzerine Kuytul ve Ali Alagöz yeniden gözaltına alınarak tekrar tutuklandı. Alpaslan Kuytul, 10 Mayıs’taki duruşmada, “Bana sus diyorlar, susmayacağım, biat da etmeyeceğim. Bu işin içinde emniyet, yargı, istihbarat ve siyasiler kim varsa hepsine hakkımı haram ediyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin