‘Zorbalığı’ savunan İçişleri Bakan Yardımcısı’na 28 Şubat görüntüleriyle cevap verdi

Protesto gösterisi yapanlara polis müdahalesini savunan İçişleri Bakan yardımcısı Mehmet Ersoy’a tepkiler devam ediyor.

Attığı Tweet’te, “İzinsiz gösteri sırasında polise direnenleri gözaltına almak zorbalık değildir… Esas zorbalık, toplumda iktidara tepki uyandırmak adına, hiçbir sınır tanımadan kurumlarımıza fütursuzca, her türlü yalana sarılarak saldırıp sonrasında özür dileyecek erdemi gösterememektir” paylaşımında bulunan Ersoy’a Anayasa’nın 34. maddesi hatırlatılmıştı. Söz konusu maddede, “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” ifadesi yer alıyordu.

Ersoy’a bir cevap da Salih Gergerlioğlu’ndan geldi. 28 Şubat dönemindeki başörtüsü eylemine karşı polisin sert videosunun olduğu görüntüleri yayınlayan Gergerlioğlu Twitter hesabından, “Sene 1999. İzinsiz gösteri esnasında polisin sert müdahalesine direnen kadınlar. Zorbalık değilmiş… Öyle mi bakan yardımcısı?” diye sordu.

İstanbul’da cumartesi düzenlenmek istenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne polis müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı.  Yürüyüşü görüntüleyen Fransız haber ajansı AFP’nin foto muhabiri Bülent Kılıç, polis tarafından boğazına bastırılarak gözaltına alınmıştı.

İçişleri Bakan yardımcısı Mehmet Ersoy

Olaydan bir gün sonra, CHP resmi Twitter hesabından, Kılıç’ın gözaltına alındığı anda çekilen fotoğrafla birlikte “Türkiye bu zorbalığı hak etmiyor.” paylaşımı yapıldı. Bu ifadelere İçişleri Bakanlı Yardımcıları İsmail Çataklı ile Mehmet Ersoy, yine sosyal medya hesapları üzerinden açıklaka yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin