Zirve Katliamında 9 yıl sonra nihayet karar çıktı: Müebbet

Zirve Yayınevi katliamı hakkında açılan davada 9 yıl sonra karar çıktı. Malatya’da işlenen cinayetlerin zanlıları Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ceza verildi.

18 Nisan 2007 tarihinde İncil basımı yapan Zirve Yayınevi’nde çalışan Alman kökenli Tilman Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel boğazları kesilerek öldürülmüştü. Olayın 4 zanlısı suçüstü yakalanırken, bir diğer zanlı pencereden kaçarken ayağını kırmış, ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

9 yıl önce başlayan davanın 115. duruşması bugün Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülürken, sanıklardan bazıları farklı adliyelerden görüntülü sistem ile katılım sağladı.

Sanıklar AKP hükümetinin tutukluluk süreleriyle ilgili yaptığı düzenleme kapsamında cezaevinde doldurdukları 5 yılın ardından adli kontrol şartıyla tahliye edilmişlerdi. Duruşmaya aralarında Malatya İl Jandarma eski Komutanı Emekli Albay Mehmet Ülger’in de aralarında bulunduğu emekli sanıklar da katıldı.

2011’de davanın Ergenekon davalarıyla birleşmesi gündeme gelmiş ancak sonraki süreçte Ergenekon davaları düşürülünce, Zirve katliamının arkasında herhangi bir örgütlü yapının varlığı sorgulanmamıştı.

2007’deki cinayet sırasında ülke gündeminde azınlıklar ve “Hıristiyan olan Türkler” konuları ağırlıklı olarak yer alıyordu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin