Zimbabve’de tartışmalı seçimleri Mnagagwa kazandı

Haber | Türkmen Terzi
Zimbabve’nin ara dönem Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa, Cuma gece yaptığı açıklamada, seçimleri kazanmaktan onur duyduğunu söyledi. Robert Mugabe’nin 40 yıl sağ kolu olan Mnanagagwa, yardımcısı olduğu otokrat liderin yıkılışına atıfta bulunarak, zaferini “yeni bir başlangıç” diye tanımladı.
‘Timsah’ lakalplı Mnangawa, Zimbabve Seçim Komisyonu’nun resmi açıklamasından sonra Twitter’dan yaptığı açıklamada, “ Teşekkürler Zimbabve, Zimbabve Cumhuriyeti’nin ikinci devlet Başkanı olmaktan onur duydum, sandıklarda bölünsek de rüyalarımızda beraberiz, el ele verelim, birlik olalım, barış, sevgi ile yeni bir Zimbabve inşa edelim” ifadelerini kullandı.
Mnanganwa’nın aday olduğu iktidardaki Zanu-PF başkanlık seçimlerinde yüzde 50.8 oy aldı. Oylamaların ikinci tura kalması çok az bir farkla engellendi. Muhalefet MDC İttifakı’nın adayı Nelson Chamisa ise yüzde 44.3 oy aldı.
MDC sözcüsü Morgan Komichi, sayımlara hile karıştırıldığını iddia etti.
Ordu şehre indi, 6 kişi öldü
Muhalefetin kendi adaylarının kazandığını iddia etmesi üzerine Çarşamba günü başlayan protestolara ordu müdahele etti. 6 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı ve 18 kişi tutuklandı. MDC üyesi yaklaşık 4 bin kişi başkent Harare’nin sokaklarında tekerler yaktı, polis araçlarına zarar verdi. Polis ise askerlerle beraber göstericilere tazyikli su ve plastic mermi ile müdahale etti.
Seçim komisyonu ZEC’e göre, 10 eyaletin 9’unda, Mnangagwa toplamda 2 milyon 147 bin 505 oy alırken, Chamisa 1 milyon 929 bin 704 oy aldı.
Muhalefetin adayı Chamisa, resmi sonuçlar açıklanmadan bir kaç saat önce  polisin muhalefetin merkezine girdiğini, bilgisayarlara el koyduğunu söyledi. Chamisa oy çalmanın muhalefette değil iktidar merkezinde olduğunu iddia etti.
Zimbabve’de kansız bir darbe ile indirilen Afrika’nın en yaşlı lideri Robert Mugabe’nin yerine göreve gelen Mnangagwa, Zimbabve ordusunun Kuzey Kore eğitimli 5. Tugay’ının katliam yaptığı 1983’te Mugabe’nşn Devlet Güvenlik Bakanı olarak binlerce insanın öldürülmesinden sorumlu tutuluyor.
Zimbabve yönetimi 16 yıl sonra ilk kez Avrupa ve Amerikalı gözlemcilere izin verdi. Uluslararası gözlemciler seçimlerin büyük oranda şeffaf ve güvenilir ortamda yapıldığını rapor ederken, İnsan Hakları İzleme Örgütü, 6 kişinin öldüğü protestolara askerin ve polisin müdahelelerinin araştırılmasını istedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin