Zarrab’tan rüşvet alan gardiyan ceza yedi, çünkü orası Türkiye değil

İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab’ın rüşvet verdiği ABD’li gardiyan Victor Casado 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Casado, rüşvet olarak kabul ettiği parayı da geri ödeyecek.

Zarrab, ABD’de İran yaptırımlarını delmekten tutuklu bulunduğu dönemde itirafçı olmuş ve gardiyan Victor Casado’ya rüşvet verdiğini açıklamıştı.

Mahkemeye çıkarılan Casado, New York’taki Metropolitan Hapishanesi’ne (MCC) Zarrab için alkol, cep telefonu ve bazı ilaç ile vitaminler dahil birçok madde soktuğunu kabul etti.

Ayrıca Zarrab’ın New York’taki Türk avukatı aracılığıyla toplam 45 bin dolar rüşvet aldığını itiraf etti. Casado, çıkarıldığı ceza duruşmasında 3 yıl hapis ve rüşvet tutarını ödeme cezasına mahkum edildi.

TÜRKİYE’DE KABİNEYİ RÜŞVET AĞIDA DAHİL ETMİŞTİ

Zarrab, 17-25 Aralık süreci öncesinde Türkiye’de ABD’li gardiyana verdiğinden kat be kat fazlasını rüşvet olarak dağıtmıştı. Zarrab’ın AKP’li eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Egemen Bağış’ın yanı sıra eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’a milyonlarca dolar rüşvet dağıttığı belgelenmişti.

Türkiye’de bakanlara rüşvet dağıttığı belgelenen Zarrab, daha sonra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin elinden ihracat ödülü aldı.

BAŞBAKAN ‘HAYIRSEVER İŞ ADAMI’ İLAN ETTİ

Ancak Zarrab cezaevine konulduktan 72 gün sonra yargılanmadan, siyasi iktidarın marifetiyle serbest bırakıldı. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan taraffından ‘hayırsver iş adamı’ ilan edildi. Ardından Zarrab’ın rüşvet ağını ortaya çıkaran polislerle savcı ve hakimler önce meslekten atıldı. 15 Temmuz 2016’daki şaibeli darbe girişiminden birgün sonra da hemen hepsi hapse atıldı.

ZARRAB’IN DAĞITTIĞI RÜŞVETLER

  • Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a: 32 milyon euro, 10 milyon dolar ve 300 bin İsviçre Frankı ile bir piyano, lüks saatler ve mücevherler.
  • Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’e: 5,8 milyon dolar.
  • Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’a: 500 bin dolar rüşvet parası evine gönderildi.
  •  Eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’a: 2,5 milyon euro ile 1,4 milyon dolar.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin