Zarrab davasında ilginç gelişme: Sanık Hakan Atilla, yarın tanık kürsüsüne çıkacak

Reza Zarrab’ın tanık olduğu ve Halkbank Müdürü Mehmet Hakan Atilla’nın tek tutuklu sanık olduğu ABD’deki davanın 13. günü başlıyor. Tanıklar arasında yer alan 17 Aralık Operasyonu’nu yapan polislerden Hüseyin Korkmaz ifadesine devam edilecek. Hakan Atilla’nın avukatları dün Korkmaz’ı çapraz sorguya almıştı.

Dünkü duruşmada Korkmaz, Halkbank yetkililerinin İran hükümetinden temsilcilerle buluştuğunu söylemişti. Savcının sorusu üzerine Korkmaz, Reza Zarrab ve Türk hükümetinden yetkililerin de toplantılara katıldığını belirtti. İfadeye göre toplantılar 3 Ekim ve 8 Kasım 2012’de gerçekleşti. Korkmaz’ın ifadesinde eski Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın da ismini geçirdi. Hüseyin Korkmaz ifadesinde “Halkbank ile böylesi bir ticareti yapan tek kişi Zarrab değildi” açıklamasını da yapmıştı.

ATİLLA TANIK OLUYOR

ABD’deki kritik davada Reza Zarrab’ın başsavcılıkla işbirliği yapması sonrasında davanın tek sanığı durumuna düşen Halkbank’ın eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın pazartesi tanık kürsüsüne çıkacağı belirtildi.

Bu gelişme Zarrab’ın savcılarla işbirliği yapma ve tanık kürsüsüne çıkma kararından sonra en önemli gelişme olacak. ABD’de 27 Mart günü FBI tarafından tutuklandığında sorulara cevap vermeyen ve işbirliği yapmayacağını kaydeden Atilla, 3 haftadır devam eden jürili duruşmaların son günlerinde önce avukatlarının daha sonra da çapraz sorgulamada savcı yardımcılarının sorularını cevaplandıracak.

ABD’deki yüksek profilli davalarda pek az rastlanan bu tür gelişmelerde savunma ya davayı kazanamayacağına inandığı zaman son çare ya da sanığın kendi ısrarı sayesinde tanık olarak dinlenilmesini tercih olarak kullanıyor.

[CANLI ANLATIM]

Duruşmada 13. gün başladı, Hüseyin Korkmaz’ın çapraz sorgusu devam ediyor

Jüri salona geldi.

Hüseyin Korkmaz’ın çapraz sorgusu devam ediyor. Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Todd Harrison, Korkmaz’a 17 Aralık soruşturmasına yönelik sorular yöneltiyor.

Korkmaz, Süleyman Aslan’a verilen rüşvetlerle ilgili konuşmak istedi ancak avukat Todd Harrison, Korkmaz’a yalnızca kendi sorularına cevap vermesi konusunda azarladı.

Soru: Mehmet Hakan Atilla hiç rüşvet aldı mı?

Korkmaz: Hayır.

Korkmaz, Erdoğan’ın kendisi ve bakanlar hakkında soruşturma açıldığını öğrendiğinde Gülen’in Türkiye’ye dönmesi için dava açtığını söyledi.

Atilla pazartesi tanık kürsüsüne çıkacak

Halkbank’ın eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın pazartesi tanık kürsüsüne çıkacağı belirtildi.

Harrison, Korkmaz’ın Türk hukukunu ihlal ettiği konusunda sorular soruyor. Korkmaz, 17 Aralık operasyonlarında ele geçirilen kanıtlardan bahsediyor. Şifreli bir flaş dikten söz ediliyor. Korkmaz, CD’lerdeki bilgileri şifreli bir flaş diske aktardıktan sonra CD’leri yok ettiğini söylüyor.
Harrison, Korkmaz’a hangi kanıtların şiferelendiğini sordu.

Harrison, Korkmaz’ın elindeki kanıtlardaki bilgilerin değiştirildiğini iddia ediyor. Harrison, Korkmaz’a “metadata” kavramını bilip bilmediğini soruyor. Korkmaz bilmediğini söylüyor.

Soru: Ağustos ayında uluslararası seyahat yasağını ihlal ettiniz ve ülkeden kaçtınız, değil mi?

Korkmaz: Evet.

Korkmaz “Darbe girişimi analisti veya darbe girşiminin bir parçası olmadığını” söyledi.

Harrison, Korkmaz’a Gülencilere ilişkin sorular soruyor. Korkmaz “Bu konuda bir şey bilmediğini” söylüyor. Korkmaz, 15 Temmuz’da TBMM’nin vurulması ile ilgili sorularına “Bunu bilmediğini” söyleyerek yanıt verdi.

Harrison, Korkmaz’ın serbest bırakılmasını Gülen’in istediğini öne sürdü.

Korkmaz: Bu, bugün sizden ilk kez duyduğum saçma bir şey.

Korkmaz’ın çapraz sorgusu sona erdi

Savcı: Şu anda veya hayatınızın bir döneminde Gülenci hareketin içinde yer aldınız mı?

Korkmaz: Hayır, asla.

Duruşmaya öğle arası verildi.

Savcı, Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklanmasının ardından çekilen videonun izletilmesini istedi.

New York’tan ilk gelen haberlerde, Atilla’nın bugün kürsüye çıkıp tanıklık yapabileceği ifade ediliyordu. Ancak daha sonra bazı kanıtlarla ilgili itirazlardan dolayı, savunma ekibi ve savcılık arasında yaşanan ihtilaf nedeniyle Atilla’nın tanıklığı yarına bırakıldı ve mahkeme salonunda ABD’de tutuklandığı anki sorgusuna dair görüntülerin özetinin izletilmesinin duruşma sona erdirildi.

Atilla yarın tanık kürsüsüne çıkacak

Atilla’nın yarın tanık kürsüsüne çıkması bekleniyor. Davanın tek sanığı olan Atilla’nın tanıklık yapmasına avukatlarının, kendi aleyhine olabilecek bir ifade verebileceği gerekçesiyle sıcak bakmadığı belirtiliyordu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin