Zarrab davasının 12. duruşması bitti; Korkmaz, “Türk hükümeti, Halkbank ve İran hükümeti arasında Zarrab’ın katıldığı toplantılar yapıldı”

ADEM YAVUZ ARSLAN | NEW YORK, Tr724

Reza Zarrab’ın tanık olduğu ve Halkbank Müdürü Mehmet Hakan Atilla’nın tek tutuklu sanık olduğu ABD’deki davanın 12. günü bugün tamamlandı. Dün ABD Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) eski yöneticisi Adam Szubin ile birlikte 2 kişi dinlendikten sonra tanıklar arasında yer alan 17 Aralık Operasyonu’nu yapan polislerden Hüseyin Korkmaz tekrar kürsüye çıkmıştı. Savcılık ifadesi devam eden Korkmaz’ın bugün Hakan Atilla’nın avukatları tarafından çapraz sorguya da alındı.

Duruşmada Korkmaz, Halkbank yetkililerinin İran hükümetinden temsilcilerle buluştuğunu söyledi. Savcının sorusu üzerine Korkmaz, Reza Zarrab ve Türk hükümetinden yetkililerin de toplantılara katıldığını belirtti. İfadeye göre toplantılar 3 Ekim ve 8 Kasım 2012’de gerçekleşti.

Korkmaz’ın ifadesinde eski Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın da ismini geçirdi.

Hüseyin Korkmaz ifadesinde “Halkbank ile böylesi bir ticareti yapan tek kişi Zarrab değildi” dedi.

[CANLI ANLATIM]

Korkmaz: “Türk hükümeti, Halkbank ve İran hükümeti arasında Zarrab’ın katıldığı toplantılar yapıldı

Bugün duruşmada eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz ifade vermeye devam ediyor. Korkmaz, Halkbank yetkililerinin İran hükümetinden temsilcilerle buluştuğunu söyledi. Savcının sorusu üzerine Korkmaz, Reza Zarrab ve Türk hükümetinden yetkililerin de toplantılara katıldığını belirtti.

İfadeye göre toplantılar 3 Ekim ve 8 Kasım 2012’de gerçekleşti.

Mahkemede dinletilen bir ses kaydında Zarrab, Tüpraş ile ilgili konuşuyor. Korkmaz, konuşmanın zeminini tarif ediyor. Korkmaz’ın iddiasına göre, Zarrab ve Aslan Tüpraş’tan NIOC’a yapılacak 200 milyonluk bir transferden söz ediliyor. Korkmaz ticaret için hangi para biriminin kullanıldığını bilmediğini söyledi.

Mahkemede, Zarrab ve Aslan arasında geçen ve Korkmaz’ın 17 Aralık soruşturması sırasında el elildiğini belittiği bir ses kaydı dinletiliyor.

Korkmaz’ın ifadesinde eski Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Erdoğan’ın adı da geçti. Duruşmayı başından beri takip eden ABD’li gazeteci Adam Klasfeld, Korkmaz’ın ifadesinin bağlamını kayıtları inceledikten sonra aktaracağını kaydetti.

Zarrab ile Atilla arasında bir yük gemisinin belgesine büyük bir rakam yazılması şeklinde yapılan bir hatadan bahsedilen ve savcının “sahte mal” olduğunu iddia ettiği bir konuşma kaydı dinleniyor.

Korkmaz’ın ifadesi İran’a yönelik ambargo ve altın ticaretine yönelik kurallara dönüyor.

Korkmaz bazı mali ve nakliye işlemlerinin belgelerini doğruluyor.

5 dakika ara verildi.

Savcı Korkmaz’ın doğrudan sorgusu için 1 saatten az zamanı olduğunu söylüyor.

Korkmaz: Reza Zarrab, Halkbank’ta bu tür bir ticaret yepen tek kişiydi

Korkmaz’ın ifadesi İran Merkez Bankası Bank Markazi’ye dönüyor.

Aynı zamanda davada Zarrab ve yardımcısı Happani arasındaki bir konuşma da kanıt olarak kamuya açıldı

Hüseyin Korkmaz ifadesinde “Halkbank ile böylesi bir ticareti yapan tek kişi Zarrab değildi” dedi.

Korkmaz’ın ifadesi tarafların üzerinden anlaştığı şartların okunmasıyla kesildi. Şartlar basit olarak savcıların banka temsilcilerini tanık olarak kürsüye çağırması halinde kayıtların doğruluğunu teyit edecekler. Kayıtları doğrulayabilecek bankalardan bazıları Deutsche, UBS, Standard Chartered, Wells Fargo.

Hakan Atilla’nın avukatları, eski polis Hüseyin Korkmaz’ın ifadesinin hükümsüz sayılması için tanıklığına itirazda bulundu. İtirazın gerekçesi olarak ise Korkmaz’ın 2012-2013 yılları arasında Türk yetkililer tarafından yürütülen ve Hakan Atilla’nın dahil olmadığı bir soruşturmayala ilişkili ‘önyargılı ve kafa karışıklığı yaratan’ bulguları ortaya atması gösterildi.

Diğer yandan duruşmada şimdilik Korkmaz’ın ifadesine sonradan devam etmek üzere son verildi.

Şu an Citibank’tan bir yetkilisi ifade veriyor.

Atilla’nın avukatları Korkmaz’ın çapraz sorgusunu yapıyor 

Mehmet Hakan Atilla’nın savunma ekibi, Cathy Fleming (solda) ve Victor Rocco (sağda)

Tekrar tanık kürsüsüne dönen eski polis Hüseyin Korkmaz’ı Hakan Atilla’nın avukatları çapraz sorguya alıyor. Atilla’yı şimdiye kadar görmediğini ve kendisiyle tanışmadığını belirten Korkmaz, Atilla’nın avukatlarının ‘polislikten istifa ettiği’ iddiasını reddederek Hakkari’ye sürüldüğünü söyledi. Korkmaz, 2013 yılında kendisine dinlemesi için izin verilen telefon konuşmalarını hatırladığını söylüyor.

Atilla’nın avukatları ise 2013 yılından beri çok fazla şeyin gerçekleştiğini aktarıyor. Korkmaz hakkında yürütülen soruşturmalar hakkında detaylar vererek gözaltına alınmasının sebebini darbe teşebbüsü olarak gösteriyor.

Korkmaz: Darbe girişimi bir felaketti, Gülencileri suçlamam için soruşturmanın bir parçası olmam gerekir

Atilla’nın avukatları, Korkmaz’ın darbe teşebbüsüyle suçlanmasından bir ay sonra Türkiye’de bir darbe girişimi olduğunu dile getiriyor. Korkmaz ise ‘bu olayın bir felaket olduğunu’ ve Temmuz 2016’dan sonra Türkiye’yi terk ettiğini anlatıyor.

Atilla’nın avukatlarının darbeye ‘Gülencilerin kalkıştığını’ söylemesi üzerine Korkmaz, “Bunu bilebilmem için soruşturmaların bir parçası olmam gerekirdi” cevabını veriyor.

Korkmaz: Atilla ile Zarrab’ın yüz yüze buluştuğuna dair bir şey hatırlamıyorum

Atilla’nın avukatları çapraz sorguda mahkemeye sunulan fotoğraf ve video kayıtlarının Atilla ile ilişkili olmadığını ispatlamaya çalışıyor. Eski polis Korkmaz ise eski kayıtlarda Atilla ile Zarrab’ın yüz yüze tanıştığına dair bilgi olup olmadığını hatırlamadığını söylüyor.

Korkmaz aynı zamanda Atilla’nın hiç rüşvet almadığını da aktarıyor.

Korkmaz: Ben bir polis memuruyum

Atilla’nın avukatlarının Gülen cemaatinin bir üyesi olduğuna yönelik suçlamalarına Korkmaz, “Gülen organizasyonunun bir üyesi olmadığını, bir polis memuru olduğunu” söyleyerek yanıt verdi.

Korkmaz ifadesinde verildiği iddia edilen rüşvetlerden bahsediyor

Korkmaz ifadesinde Süleyman Aslan, Egemen Bağış ve Muammer Güler’e verildiği iddia edilen rüşvetlerden bahsediyor. “Recep Tayyip Erdoğan” adını tam olarak kullanarak ‘yolsuzluk soruşturması’ iddialarını gündeme getiriyor. New York’taki davanın bugünkü oturumu bitti.

,

 

 

1 YORUM

  1. Sayın Arslan,Türkiye’de bu sizlerin anlattıklarınızı yaklaşık 20 TV,30 gazete yalanlamak ve çarpıtmak için onca imkânlarına rağmen amaçlarına ulaşamamışken; sizler gerçekleri kıt imkânlarla anlatıyorsunuz ve çok da güzel işler çıkartıyorsunuz. Şimdilik uyutulmuş ve uyuşturulmuş Türkiye,olayları anlayamasa da mutlaka günün birinde kimlerin bu ülke için nasıl fedakârlık yaptıklarını,sadece amaçlarının meslek namusunu korumak olduklarını anlayacaklardır. Bundan hiç şuphem yok.

    Bir zamanlar her olayı Balyoz’a,Ergenekon’a bağladıkları gibi şimdi de her şeyi F….. diyerek Hizmet Hareketine mâlediyorlar. Gerçeklerin mutlaka birgün ortaya çıkma huyunun tezahür edeceği gerçeğine gözlerini kapat anların sisler dağıldıktan sonraki dümen kırmalarını hep birlikte müşahede edeceğiz inşallah!!!!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin