Zarar etmeyen kamu kurumu yok; 6 ayda 41,1 milyar ile SGK başı çekiyor

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ülkeye zararları her geçen gün daha net ortaya çıkıyor. Hükümetin politikaları yüzünden bütçedeki görev zararlarında yıllık hedefin yarısı aşıldı. Bütçede görev zararları için öngörülen başlangıç ödeneği 78.8 milyar liraydı. 6 ayda oluşan rakam 44.3 milyar liraya ulaştı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, görev zararlarında başı SGK çekiyor. Kurumun görev zararı haziranda 5.6 milyar lira oldu. SGK’nin 6 aylık görev zararı toplamı ise 41.1 milyar liraya ulaşmış durumda. 6 ayda toplam 84 milyar liraya ulaşan Hazine yardımlarından da en fazla payı 57.1 milyar lira ile yine SGK aldı. Bütçede Hazine yardımları için öngörülen başlangıç ödeneği 174.1 milyar liraydı.

850 milyon TL’lik kömür yardımı 

Görev zararları kapsamında kamu teşebbüslerine yapılan 6 aylık ödeme toplamı 850 milyon lira. Bunun tamamı Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait. 6 aylık süre içerisinde diğer kamu teşebbüslerine hiç görev zararı ödemesi yapılmadı.

Yükseköğretim kurumlarına yapılan Hazine yardımlarında 6 aylık toplam ise 9.3 milyar lira oldu.

Savunma Sanayi Destekleme Fonu’na yıl başından bu yana 8.3 milyar lira aktarıldı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’na verilen pay da 2.6 milyar lira olarak gerçekleşti.

Mali kurumlara 2,3 milyar TL

Yine bütçe verilerine göre aralarında kamu bankalarının da bulunduğu mali kurumlara da görev zararları kapsamında yıl başından bu yana 2.3 milyar lira ödeme yapıldı. Ziraat Bankası’na 6 ayda 1.4 milyar lira, Eximbank’a 65.1 milyon lira, Halk Bankası’na 834.2 milyon lira bütçeden görev zararları kapsamında aktarım yapıldı.

Mahalli idarelere yapılan 6 aylık Hazine yardımı 582.9 milyon lira oldu. Bu yardımın tamamı il özel idarelerine gerçekleştirildi. Yerel idarelerin gelirlerinin büyük bir bölümünü ise bütçe gelirlerinden ayrılan paylar oluşturuyor.

Tein: İki Marmaray daha yapılırdı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, söz konusu bilgileri sosyal medya hesabından pylaşarak, “Saray’ın kötü ve beceriksiz yönetiminin Türkiye’ye faturası: 6 ayda 44.3 milyar lira görev zararı.” dedi.

Ziraat ve Halkbank’ın 2014 yılından bugüne tam 15 milyar 300 milyon lira zarar ettiğini hatırlatan Tekin, “Bu bankaların görev zararıyla 2 Marmaray daha yapılırdı. Saray düzeni yaşasın diye millet fakirleşiyor.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin