Zafer Çağlayan hazırlıklıymış: 17-25 Aralık’tan sonra ABD ve Avrupa’ya ayak basmamış

ABD’de yargılanan Rıza Zarrab’ın davasına eklenen ve hakkında ‘İran ambargosunun delinmesi ve rüşvetten’ tutuklama kararı çıkarılan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın başına gelecekler konusunda hazırlıklı olduğunu belirtildi. Çağlayan’ın 17 Aralık 2013’ten bu yana süreçten dolayı yargılanması muhtemel ABD ve Avrupa ülkelerine gitmediği ortaya çıktı.

Sözcü’den Saygı Öztürk, ‘Çağlayan: Ben hesabını verdim’ başlıklı köşesinde, konuya ilişkin şunları yazdı:

‘ABD’YE GELEN TUTUKLANACAK’

“…Gelişmeleri yakından izleyen bir hukukçu, ’17 Aralık dosyasıyla ilgili olarak Türkiye’de savcılığın verdiği takipsizlik kararını, ABD makamları ‘yok’ sayıyor. Hazırlanan ilk fezleke ABD Savcılığı’nın elinde. Bu dosyada kim varsa, ABD’ye gelince tutuklanıyor, ya da tutuklanacak. Açıkçası, ABD makamları, Türk hukukçuların verdiği kararı tanımıyor’ dedi.”

‘VİZE İŞLEMLERİ HEMEN YAPILIYOR’

“FBI ajanı Jennifer A., 17 Aralık dosyasında adı geçen kişilerle tek tek ilgileniyor. Öyle bir sistem kurulmuş ki, 17 Aralık dosyasının şüphelilerinden ABD’ye gitmek isteyen olursa vize işlemleri hemen yapılıyor. Yeter ki onlar ABD’ye gelsin. Kapıyı sonuna kadar açıyorlar. İşte, o dosyanın şüphelilerinin attığı her adımı ajan Jennifer izliyor.”

‘ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI RAHATLATTI’

“… Bir zamanlar sanayicinin el üstünde tuttuğu Zafer Çağlayan’ın ‘rüşvet’ olduğu öne sürülen 700 bin lira değerindeki saatle başlayan olayı yurtiçinde olmasa da, yurtdışında da nereden nereye geldi… Bakanlık bitti, 17 Aralık dosyası açıldı ve Çağlayan, 17 Aralık 2013 tarihinden bu yana bırakın ABD’yi, Avrupa ülkelerine bile gitmez oldu. Çağlayan’ın, uzun süredir bel fıtığı rahatsızlığı var. Ağrılarını rahatlatıyor diye günde iki saatini denizde geçiriyor. 17 Aralık dosyası tam unutuldu sanılırken, ABD mahkemesinin verdiği karar, Çağlayan’ı şoke etti. Kararla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Bu işin arkasından pis kokular geliyor’ açıklaması, Çağlayan’ı rahatlattı. Çağlayan, 17 Aralık için ilk günden bu yana ‘ABD projesi’ diyor. FETÖ’nün de bu işin organizasyonunu yaptığını belirtiyor. O nedenle, hakkında verilen tutuklama kararına üzülmediğini söylese de, bunun inandırıcı olmadığını Çağlayan da biliyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin