Yüzünüzde ani başlayan ağrı sizi ‘delirtmesin’

Gülerken, diş fırçalarken, bazen su içerken bazen de yüze dokunulduğunda bile başlayan ağrılar hayatı zehir edebiliyor. Halk arasında şiddetli ağrılara sebep olması nedeniyle “Delirten hastalık” olarak bilinen trigeminal nevralji, bu sorunu yaşayan kişilerin sorunun ağızda olduğunu sanıp tüm dişlerini çektirmelerine bile yol açabiliyor.

Ağrı Uzmanı Dr. Mehmet Çelik, trigeminal nevralji hastalığını ’’Yüzdeki hisleri beyne taşıyan trigeminal sinir denilen yüz sinirinin, bilinmeyen bir nedenle hasar almasıyla oluşan bir sorundur.’’ şeklinde tanımlıyor. ’’Trigeminal sinirin üç dalı vardır. Bu dallardan biri göz çevresine, biri yanak ve üst dudağa diğeri ise alt çeneyle alt dudağa doğru gitmektedir. Bu bölgelerde oluşan bir sorun kişilerde çok şiddetli, elektrik çarpması gibi şeklinde ifade edilen ağrılara neden olmaktadır. Tıraş olurken, diş fırçalarken, bir şeyler çiğnerken ya da su içerken bile bu şiddetli ağrılar ortaya çıkabilmektedir ve hayatı oldukça zorlaştırmaktadır.’’ diyor.

Ağrılar daha şiddetli hale gelirse…

Hastaların, oluşan ağrıları tarif ederken, yüzlerinde bir ağrı oluşturan odak olduğunu söylediğine işaret eden Dr. Mehmet Çelik, iyi bir anamnezle teşhisin kolaylıkla konulabileceğini söylüyor ve trigeminal nevraljinin belirtilerini şçyle sıralıyor:

  • Ara sıra yoklayan orta şiddette ağrılar.
  • Bir elektrik çarpması gibi hissedilen ani, şiddetli, zonklayan ağrı.
  • Hiçbir şey yokken başlayan veya çiğneme, konuşma, dişleri fırçalama, yüze dokunma gibi nedenlerle başlayan ağrılar.
  • Bir iki saniyeyle epey saniye süren ağrı nöbetleri.
  • Çene, yanak, diş, diş etleri, dudaklar veya daha nadir olmak üzere göz ve alın gibi yüz sinir ağlarının desteklediği alanlarda ağrılar.
  • Yalnızca yüzün bir yanını etkileyen ağrı.
  • Bir noktada odaklanmış veya daha geniş bir alana yayılmış ağrı.
  • Ağrı krizleri zamanla daha sık ve şiddetli hale gelir.

Tüm dişleri çektirebilen ağrılar görülüyor

Dr. Mehmet Çelik, hastalığa ilişkin şu kritik bilgileri veriyor: Trigeminal nevraljisi olan hastalar, genellikle dişlerinde sorun olduğunu düşünüp diş hekimlerine gitmektedir. Diş hekimleri tarafından sorunlu olan dişler tedavi edilmekle birlikte trigeminal nevraljisi olan hastalarda bu tedaviler işe yaramamaktadır. Ağrılar, diş tedavisine rağmen devam etmektedir. Trigeminal nevraljide büyük çoğunlukta neden belirlenememektedir. Hastaların tarifiyle ve trigeminal sinirin dağılımına uyan ağrıların olmasıyla tanı konulmaktadır. Trigeminal sinirin kafa tabanından çıktığı bölgede bazen tümör oluşumu da bu hastalığa sebep olabilmektedir. Veya aynı bölgede oluşan damar yumağının siniri tahriş etmesiyle de oluşabilmektedir. Bu durumlarda görüntüleme tetkikleri yapılarak sorun neden kaynaklandığı belirlenmektedir.

Öncelik ilaç tedavisinde

Nedenin tam belirlenemediği trigeminal nevralji hastalarında başlangıçta ilaç tedavisi uygulanmakta, ilaca dirençli olanlarda cerrahi tedavi düşünülmektedir. Pek çok hastanın ağrısı ilaçlarla yatışmaktadır. İlaç tedavisi ile hasta rahatlıyorsa, bu ilaçlar hayat boyu da kullanılabilmektedir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin