Yusufeli Barajı şantiyesinde işçiler iş bıraktı!

Artvin’deki Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatında çok sayıda işçinin koronavirüse yakalanması nedeniyle çalışma ortamlarının iyileştirilmesini isteyen yaklaşık 4 bin 500 işçi, iş başı yapmadı.

Artvin’in Yusufeli Barajı ve HES inşaatında yaklaşık 4 bin 500 kişi, 24 saat vardiyalı olarak çalışıyor. Şantiyede kalan işçiler arasında ise son dönemde koronavirüs vaka sayısı hızla artınca Artvin Valiliği kısıtlamalar getirdi.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, işçiler arasında salgının önlenmesi için tedbirler aldı.

Artvin Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘‘Yusufeli Barajı ve HES şantiyesi ile Yusufeli Barajı Rölekasyon yolları ve köy yolları şantiyelerinde çalışanlar arasında Kovid-19 pozitif vakalarının yoğun bir şekilde arttığı anlaşılmış olup, 24 Ağustos’tan itibaren yeni kararlar alınmıştır.

Şantiye dışından tedarik amaçlı giriş yapan araç şoförleri ve yardımcılarının belirlenen alanlar dışında bulunmamasına ve şantiye içerisinde hiç kimse ile temasa geçmemesine, çalışanların şantiyelerde kendileri için hazırlanan yerlerde kalmalarına, aylık izin kullanımlarını müteakip göreve başlamadan şantiyede 7 gün izolasyon altında tutulmalarına, izin dönüşünün 7. günü sürüntü örneği alınmasına, sürüntü örnek sonuçlarının belli olmasına kadar izolasyonda kalmaya devam etmesine, çıkan test sonucuna göre iş başı yapmalarına veya sağlık kuruluşuna yönlendirilmelerine karar verilmiştir.’’

İŞÇİLERİN PSİKOLOJİSİ BOZULDU

Şantiye önünde toplanarak duruma tepki gösteren işçiler, “Bu bir grev ya da iş bırakma değil. Çalışma ortamımızın iyileştirilmesi için hak aramaktır” ifadelerini kullandı.

Şirketin pandemi süresince şantiye dışına çıkmalarına izin vermediğini dile getiren işçiler, bu şartlara uymayanların işten çıkarıldıklarını söyledi. Karantina şartlarının ve çalışma ortamlarının kötü olduğunu iddia eden işçiler, pozitif vaka ve şüpheli olanların aynı yerde tutulduklarını, aynı çatal kaşıkla aynı yerde yemek yediklerini, aynı tuvaletleri kullandıklarını söyledi.

İşçiler, aylarca şantiye dışına çıkmadıkları için psikolojilerinin bozulduğunu dile getirerek, şartlar düzelinceye kadar iş bıraktıklarını açıkladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin