Yurtta facia: 11 kız öğrenci ve 1 görevli yanarak can verdi

Adana’nın Aladağ ilçesindeki özel kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11 öğrenci hayatını kaybederken, 22 öğrenci yaralandı. Adana’nın Aladağ ilçesindeki Sinanpaşa Mahallesi’nde bulunan bir kız öğrenci yurdunda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İtfaiyenin müdahale ettiği yangında 3 katlı binanın ahşap olan son katı alevlere teslim oldu. Gelen bilgilere göre yangın merdiveni dahil tüm kapılar kitli haldeydi. Hükümet, ihmallerin konuşulduğu her kritik olayda olduğu gibi yangın faciasında da sabah saatlerinde yayın yasağı kararı aldırdı.

İTFAİYEDEN RESMİ AÇIKLAMA
Adana İtfaiye Daire Başkanı Fatih Durukan, yangında 11 öğrenci ile 1 görevlinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Binanın ikinci ve üçüncü katlarında alevlerin arasında kalan 11 öğrenci ve 1 görevli hayatını kaybetti. Dumandan zehirlenen ve pencerelerden atlamaları sonucu vücutlarında kırıklar olan 22  öğrenci de hastanelerde tedavi altına alındı.

ALADAĞ BELEDİYE BAŞKANI: 28 ÖĞRENCİ BARINIYORDU
Yangına ilişkin bir televizyon kanalına bağlanan Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, “Yoğun yangın devam ediyor. İçeride öğrencilerin olma ihtimali var. Burası orta öğrenim kız yurdu. Son katı ahşap olduğu için yangın sürüyor. Söndürmeye çalışıyoruz ancak çökmeler oluyor. Toplamda 28 öğrencinin barındığı bir yurt. İçeride kaç öğrencinin olduğuna dair bilgimiz yok.” bilgisini paylaştı.

VALİ ‘ÖLEN YOK’ DEMİŞTİ

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise yaptığı açıklamada, alınan ilk bilgilere göre yurtta 28 öğrencinin kaldığını söyledi. Bu öğrencilerden olay sırasında yaralananlar olduğunu aktaran Demirtaş, “Olayda ilk belirlemelere göre 13 öğrencimiz yaralandı. İlk tespitlere göre yangında ölen yok. Öğrencilerimizden bazıları dumandan etkilenmiş, kiminde kaçarken meydana gelen kırıklar var. Yaralılar hastanelerde tedavi altına alındı” açıklaması yapmıştı. Vali, ölüm haberlerinin medyada dönmesinden sonra bir açıklama daha yaparak 22 yaralının olduğunu 12 cesede ulaştıklarını söyledi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ‘DENETİM’ SORUSUNA KIZDI

Konuyla ilgili televizyonda canlı yayında açıklamalarda bulunan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, itfaiyenin yangın çıkan yurtta bir denetim yapıp yapmadığı sorusuna kıdı. Sözlü, “Çok zeki sorular sorduğunuzu zannetmeyin” karşılığını verdi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin