Yunanistan, Türkiye’ye yaptırım için harekete geçti

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras

Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz’de uzun süredir gerginliğe sebep olan doğalgaz arama faaliyetleri ile ilgili olarak Avrupa Birliği’ni (AB) Ankara’ya karşı harekete geçirmeye hazırlanıyor.

DW Türkçe’nin haberine göre, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerine devam etmesi halinde AB’nin Ankara’ya yaptırımlar uygulayabileceğini söyledi. Tsipras konunun önümüzdeki hafta yapılacak AB Zirvesi’nde masaya yatırılarak, ilgili kararların bu toplantıda alınabileceğini belirtti.

Geçen hafta Malta’da düzenlenen ve Güney Avrupa ülkelerinin liderlerini bir araya getiren AB Zirvesi’ndeki ortak bildiride Kıbrıs Cumhuriyeti’ne destek açıklaması Türk Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisine yol açmıştı.

Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi

Zirveye katılan Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin ada açıklarındaki hidrokarbon arama faaliyetlerine tepki göstererek, “Türkiye, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde sürdürdüğü yasa dışı faaliyetleri sonlandırmalı” ifadelerini kullanmıştı. Macron, AB’nin bu konuda hiçbir zafiyet göstermeyeceğini de sözlerine eklemişti.

Zirvenin ardından yayınlanan Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, ‘uluslararası hukuka aykırı ifadelerin reddedildiği’ belirtilerek, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hem kendi kıta sahanlığındaki haklarını, hem de Kıbrıs Türklerinin Ada’nın hidrokarbon kaynakları üzerindeki eşit haklarını korumaya kararlı olduğu vurgulanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin