Yunanistan Başbakanı, yangınlarla mücadeledeki başarısızlık için halktan özür diledi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkede etkili olan yangınlarla ilgili toplantının ardından yaptığı halka sesleniş konuşmasında “Söndürme çabalarında gösterilmiş olası zaafiyetlerden dolayı halkımızdan özür diliyorum” dedi. Yunan Başbakan ayrıca, hataların düzeltileceği sözünü verdi.

Kyriakos Miçotakis yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Yunanistan genelinde devam eden yangınlarla mücadeledeki herhangi bir başarısızlık için halktan özür dileyerek, hataların tespit edilip düzeltileceği sözünü verdi.

“ÖNCELİĞİMİZ HAYAT KURTARMAK”

“Evlerinin veya mallarının yandığını gören vatandaşlarımızın acısını çok iyi anlıyorum” diyen Miçotakis, ilk önceliğin “hayat kurtarmak” olduğunu kaydetti. İklim krizinin tüm gezegeni etkilediğini aktaran Miçotakis, bunun bir mazeret veya gerekçe olmadığını ifade etti. Yangınlarda zarar gören kişilerin zararlarının karşılanması ve yardım edilmesi için 500 milyon euroluk ek bütçeyi onayladığını duyuran Miçokatakis, son birkaç gün içinde 63 organize tahliyenin gerçekleştiğini, ülkenin dört bir yanında 586 yangın çıktığını ve devam eden sıcak hava dalgasının daha da kötüleştiğini açıkladı.

Başbakan Miçoktakis, yarın ek yardım tedbirlerini açıklayacak bir kabine toplantısına başkanlık edecek.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin