Yunanistan askıya aldığı iltica başvurularını yeniden başlattı

Yunanistan, Türkiye’nin sınırlarındaki kaçak geçişleri engellemeye son vermesiyle askıya aldığı iltica başvurularını yeniden başlattı.

Avrupa Parlamentosu’nun sivil özgürlükler komitesi ile video konferans aracılığı ile görüşen Yunanistan’ın Göçten Sorumlu Bakanı Notis Mitarachi , “1 Nisan’dan itibaren iltica taleplerini askıya alma konusu geçerli değil, normal prosedürlere dönüş yaptık.” ifadesini kullandı. Mitarachi, “Mart ayında başvuruları olağanüstü durumdan dolayı ülke güvenliğini korumak amacıyla askıya almak zorunda kaldık.” dedi.

Mart ayında ülkeye gelenler iltica başvurusunda bulunabilecek

Euronews’in aktardığı habere göre, İçişlerinden sorumlu Avrupa Komiseri Ylva Johansson durumu memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, “Yunan hükümeti mart ayında ülkeye gelenlerin de iltica başvurusu yapma hakkına sahip olduğunu söyledi.” şeklinde konuştu. Johansson, “Şu anda değerlerimiz olan temel hak ve hürriyetleri korumak büyük önem taşıyor.” dedi.

Johansson, Yunanistan’da bulunan birçok çocuk göçmenin bu haftadan itibaren Almanya, Fransa, Portekiz, Finlandiya, Litvanya, Hırvatistan ve İrlanda’ya gönderileceğini söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin