YSK’dan önemli uyarı: Bizim verileri, sandık sonuç tutanağı ile karşılaştırın

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, seçim sonuçlarının güvenliğine ilişkin uyarılar yaptı. Vatandaşların, oy kullandıkları sandıktan çıkan sonucun ıslak imzalı tutanağını, bu sandığın ilçe ve il birleştirmesini Türkiye geneline kadar YSK sitesinden kontrol edebileceğini belirtti.

Güven, “Vatandaşlarımız bunları kontrol etsin. Herkes kolay erişebilsin diye sistem basitleşti, şimdi daha kolay görülüyor. Herkes kendi oy kullandığı sandıktan çıkan sonuca baksa spekülasyonlar ortadan kalkar. YSK bu tutanakları alt alta koyarak açıklıyor.” dedi.

57 milyon 58 bin 636 seçmen var

AA’ya açıklama yapan YSK Başkanı Güven, Türkiye’de mevcut seçmen sayısının 57 milyon 58 bin 636 olduğunu bildirdi. Beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtlarının dondurulduğunu hatırlatan Güven, bu durumda ollan seçmen sayısının 91 bin 93 olduğunu söyledi.

Güven, seçim güvenliğinde en önemli konunun, oy kullanılan sandıklardaki ıslak imzalı tutanakların eş zamanlı olarak YSK’nin internet sitesinde görüntülenebilmesi olduğunu vurguladı.

Seçimi partiler yapıyor, sandığa sahip çıksınlar

“Seçimlerde yarışan da seçimleri yapan da siyasi partiler.” diyen Güven, partilerin sandığa sahip çıkmasını istedi.

Sandık başında memur üye ile başkan dışında, o seçim bölgesinde son milletvekili seçiminde en çok oyu alan beş parti temsilcisinin görev aldığını aktaran Güven, vatandaşların oylarını kullandıkları sandıkta seçim sonunda tutulan sayım döküm cetvelinin, kare kodlu olarak ilçe seçim kurulu tarafından tarandıktan sonra ilçe birleştirme tutanaklarıyla partilerle eş zamanlı olarak YSK’ya gönderildiğini anlattı.

Sandık sonuç tutanakları YSK sitesinden görülebilir

Seçim güvenliği açısından ayrıca, seçimlerdeki tüm sandıkların partili üyelerinin imzaladığı sandık sonuç tutanaklarının, YSK’nin internet sitesinden görülebildiğini ifade eden Güven, bunu 2014’teki mahalli idareler seçiminden bugüne kadar uyguladıklarını belirtti.
Vatandaşların daha kolay erişebilmesi için sistemi daha da basitleştirdiklerini kaydeden Güven, bu ıslak imzalı tutanakların, PDF resim formatında, yani değiştirilmesi mümkün bulunmayan belgeler olduğunu vurguladı.

Kimlik numarası ile sorgulama yapılabilir

Seçmenlerin, YSK’nin internet sitesinde TC kimlik numaralarını girerek, kayıtlı oldukları sandıklara ait seçim sonuçlarını rahatlıkla görüntüleyebileceklerini söyleyen Güven, bu sorgulamanın, seçim türüne göre, yerleşim bilgileri ve seçim adı girilerek de yapılacağını kaydetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin