YSK, KHK’lı memurları sandıklarda görevlendirmiş! 23 Haziran’ı iptal hazırlığı mı?

Tr724 HABER MERKEZİ

23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçiminde KHK ile ihraç edilen kişilerin ilçe seçim kurullarında görevlendirildiği bilgileri geliyor.

Tr724’e ulaşan KHK ile ihraç edilmiş bir memur, sandık kurulunda görevlendirildiği bilgisi üzerine, ilgililere durumunu anlatarak görevlendirmeyi kabul etmediğini söyledi. Bu durumu hukukçular ile görüştüğünü belirten KHK’lı memur, kendisine ‘bunun seçim iptali hazırlığı’ olabileceği yönünde görüş aktarıldığını kaydetti.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da söz konusu gelişmeyi doğrulayan benzer bilgiler paylaştı. Kendisine bu yönde iki başvuru geldiğini belirten Gergerlioğlu, “Seçimi bir daha iptal etmek için mi yapıldı?” diye sordu.

Gergerlioğlu, kişisel blogunda şu bilgileri paylaştı: “KHK’yle ihraç bir komiser bana bu bilgiyi ulaştırdı ve ‘Seçimde bana görev verdiler. Ben de şaşırdım. Gidip sorduğumda ‘evet sen görevlisin’ dediler’ dedi. Kendisine Kartal İlçe Seçim Kurulu’nda görevli olduğuna dair belgeyi göstermişler.”

Seçimi tekrar iptal etmenin hazırlığı mı yapılıyor?

YSK’nın seçim kurullarında usulsüzlük olduğu iddiasıyla İstanbul seçimlerini iptal ettiğini hatırlatan Ömer Faruk Gergerlioğlu, şöyle devam etti:

“Seçimi bir daha iptal etmek için mi bunu yapıyorlar. Akıllara bu soru da geliyor. AKP, YSK’ya başvuruyor diyor ki ‘KHK’liler oy da kullanmasın’. Bu adamlar yemesin, içmesin, yok olsunlar anlayışıyla müracaat ettiler. Bu konuda KHK’lının yakını sandık kurulu başkanı olmuş diye seçimi iptal eden YSK şu anda KHK’lıya sandık kurulu başkanlığı isteği gönderiyor. Bu ne kadar hukuk dışı bir devlette yaşadığımızı gösteren son örnek. Bunlar bizim elimizde belge olarak var.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin