YSK Başkanı Sadi Güven: Seçim için hazırız; İYİ Parti’nin durumunu ben de bilmiyorum!

YSK Başkanı Sadi Güven, “Seçim için hazırlıklar tamam. İYİ Parti seçimlere girebiliyor mu, giremez mi bunu ben de bilmiyorum. İYİ Parti’nin durumu incelenir.” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran’da yapılacak erken seçimler konusunda açıklama yaptı. “Seçim için hazırlıklar tamam” diyen Güven, İyi Parti’nin seçime katılıp katılmayacağı konusunda ise “İyi Parti seçimlere girebiliyor mu, giremez mi bunu ben de bilmiyorum. İyi Parti’nin durumu incelenir.” ifadelerini kullandı.

Sadi Güven’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“Anayasa gereğince Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birlikte iki seçimi bir arada yapacağız. Seçim için her türlü hazırlığımız tamam. Bugün itibariyle seçim takvimi hazırlıkları başladı. İki gün için de takvimi yapacağız. Meclis’ten çıkması halinde yapılacak seçimlerin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

İyi Parti seçime katılacak mı?

“İyi Parti seçimlere girebiliyor mu, giremez mi bunu ben de bilmiyorum. Hangi partilerin seçime katılacağı Siyasi Partiler Kanunu’nun 36. maddesinde bellidir. Bu şartları hangi partilerin yerine getirdiği konusunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan kayıtları isteyeceğiz. Gerekli incelemeleri yapıp hangi partilerin seçime katılacağını belirleyeceğiz. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin aynı gün içinde yapılacağı için biz de takvimi buna göre hazırlayacağız. ”

 

2 YORUMLAR

 1. Şu andan itibaren devletin ilgili mercileri (YSK olabilir) seçim tedbirleri kapsamında dışarıya para çıkarılmasına kontrol tedbirleri getirilmeli,
  seçimlerde aday olanların, seçimden sonra en az 1 sene yurt dışına çıkış yasağı olmalı.
  devlet bankalarından veya hazine teminatı ile kredi almış olan herkesin seçim sonrasında taahhütlerini yerine getirmesi esasa bağlanmalı ve onların da yurt dışına çıkışı yasaklanmalı,
  mevcut yargı teşkilatı mensuplarının bu dönemdeki tüm adli uygulamaları hakkında ayrı bir kütük oluşturulmalı, yurt dışı yasağı…
  adil bir yargılama için planlama yapılmalı…
  bunlar ütopya değil. şu andaki suç şebekesi, seçim sonrası için kesinlikle bir plan yapmıştır.
  merhamet, adalet ve hakkaniyet esasına göre muamele de bir sorumluluk…

 2. Erken seçim gündeme geleli saatler oldu. Seçimleri erkene almanın asla gündeminde olmadığını her fırsatta yineleyen Erdoğan, Bahçeli’yle iki saatlik görüşmesinin ardından erken seçim yapılacağını duyurdu. Üstelik geç kalmış olacaklar ki, iki ay daha erken. YSK bunu hazmetmeyi bırakın, öğreneli saatler olmuşken seçim hazırlıkları için ‘tamam’ diyor. İronik hikayelerin yanında şaşırma yetimizi kaybettik, doğru. Ama şu iki günün de hakkını verelim. Pes!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin