Yorumu izlenme rekoru kıran Acun: Şimdi değilse ne zaman konuşacağım, bir sürü insan bedel ödüyor

YSK’nın İstanbul kararının ekonomiye etkisiyle ilgili yorumu sosyal medyada bir milyondan fazla izlenen piyasa uzmanı Haydar Acun, “Söylediklerimden dolayı tedirgin olmam gerektiğini söyleyen insanlar var. Böyle bir zamanda konuşmayacağız da ne zaman konuşacağız. Bir sürü insan bedel ödüyor.” dedi.

Sözcü’nün haberine göre, televizyona çıkan ekonomi yorumcuları siyaset ve spor yorumlayan isimlere nazaran daha dikkatli ve teknik değerlendirmeler yapar. Marmara Capital Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Acun da yıllardır ana akım televizyonlara çıkan deneyimli bir isim. Acun dün YSK’nın İstanbul kararının ardından soruları yanıtlamak için Bloomberg HT’de Açıl Sezen’in konuğu oldu.

Acun, Sezen’in yönelttiği “YSK’nın kararından sonra piyasada normalleşme nasıl olur?’” sorusuna çarpıcı ve ironik bir cevap verdi:

Anayasanın birinci maddesine şu yazılır…

“Türkiye’nin risk pirimini düşürecek, TL’ye güven, piyasaya istikrar sağlayacak bir şey yapılabilir. O da çok basit, anayasanın birinci maddesine şu yazılır: Bundan sonra AKP dışında hiç bir parti seçim kazanamaz: AKP’nin yüzde 80’in altında aldığı her seçim yenilenir. Bunu yazarsak bence Türkiye’nin risk primi baya aşağıya inebilir.”

Ardından Türkiye ve Rusya karşılaştırması yapan Acun şöyle devam etti: “Rusya’dan daha ucuzuz diye konuşuyoruz. Rusya’da demokrasi dok değil mi, yani kimse iddia edemez. Nasıl oluyorda hiç demokrasi olmayan bir yerden, bizim gibi demokrasi olan bir piyasa politik etkilerle oradan daha ucuz bir hale gelebiliyor? Bu sorunun cevabı enteresan değil mi?”

Acun’un bu sözleri Twitter’da gündem oldu. Videosu bir milyondan fazla izlendi. Sozcu.com.tr’nin sorularını cevaplayan Acun, televizyonda yaptığı yorumla ilgili olarak, “Ben televizyona yeni çıkmıyorum eskiden de böyle yorumlar yapıyordum. Belki bu programda daha açık ve net konuştum.” dedi.

Benim de işimi kapatacaklarsa kapatsınlar

Söylediği sözlerle ilgili kimseden çekinmediğini söyleyen Acun, “Söylediklerimden dolayı tedirgin olmamı söyleyen insanlar var. Böyle bir zaman da konuşmayacağız da ne zaman konuşacağız.” ifadesini kullandı. Acun kendi sözlerini yorumlamaya şöyle devam etti: “Şimdi benim de işimi gücümü kapatacaklarsa kapatsınlar. Bir sürü insan bedel ödüyor. Benim ödeyeceğim bedel çok değil.”

Acun ekonominin düzelmesi için atılması gereken adımların çok açık olduğunu fakat yatırımcıların Merkez Bankası’nın müdahale edemeyeceğini bildiğini söyledi.

Bu yıl da ‘yatırımların durduğu’ bir yıl oluyor

YSK’nın 23 Haziran’da seçim kararı verdiğini hatırlatan Acun, “23 Haziran’a kadar ekonomik olarak yapılacak bir şey yok. AKP açısından en iyi çözüm İmamoğlu’nun tekrar hakkıyla kazanması olur.” dedi.

Son yıllarda sürekli yapılan seçimlerden dolayı dolar kurunun artık yıprandığını anlatan piyasa uzmanı, “Ekonomide kısa vadede yapılacak bir şey yok. Haziran’dan sonra bu yılın bitmesine 6 ay kalacak. Bu yıl da ekonomide yatırımların durduğu bir yıl oluyor.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin