Yönetim sürpriz yapmazsa Trabzonspor şampiyon!

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Süper Lig’de Karadeniz fırtınası esiyor. Abdullah Avcı yönetimindeki Trabzonspor, deplasmanda Beşiktaş’ı 2-1 yenip şampiyonluk yarışında önemli bir maçtan 3 puanla ayrıldı. Geride daha 26 hafta var. Köprünün altından çok sular akacak. Futbolda İstanbul hegemonyasını yıkan ilk ekip olduğu hâlde 37 yıldır zirveye hasret kalan Trabzonspor kadar hiçbir takım şampiyonluğu istemiyor. İstemek yetmiyor. Yarışı sonuna kadar götürmek gerekiyor. Abdullah Avcı’nın tecrübesi, oyuncuların isteği, taraftarın coşkusu “o sene bu sene” umudunu arttırıyor.

YERLİLERLE GELEN ŞAMPİYONLUKLAR

Trabzonspor için başarının anahtarı hep yerlilerden geçti. Karadeniz ekibi, 1973’te çıktığı Süper Lig’de ilk şampiyonluğuna 3 yıl sonra ulaştığında takımın dümeninde Ahmet Suat Özyazıcı vardı. Kadronun tamamı yerli oyunculardan oluşuyordu. Hatta büyük kısmı “şehrin uşakları” idi. 1976-84 arasında gelen 6 şampiyonlukta aynı görüntü tekrarlandı. Dümende “şehrin uşakları” Ahmet Suat Özyazıcı ve Özkan Sümer, sahada ter döken yine “bizim uşaklar”.

ARÇİL VE ŞOTA DIŞINDA…

Trabzonspor, yabancı rüzgarına kapılmasıyla birlikte zirveyle arasında mesafe koydu. Ne gelen hocalar ne de oyuncular şehirle bütünleşebildi. Şehrin gündemi futbol etrafında şekillendiği için başarısızlığın faturası anında kesiliyordu. Gürcü Arçil ve Şota kardeşler, aynı coğrafyadan gelmenin avantajıyla unutulmaz yabancılar olarak adlarını kulüp tarihine yazdırdılar. Yüzlerle ifade edilen yabancı oyunculardan iz bırakıp gidenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmedi. Yıllar geçtikçe şampiyonluk gelmeyince, şehrin uşakları da rotayı İstanbul’un üç büyüklerine çevirdi.

İKİNCİLİĞİ GEÇEMEDİ

Trabzonspor, şampiyonluğa en çok yine yerli isimlerle yaklaştı. Şenol Güneş’le tam 4 kez ligi ikinci sırada tamamladı. Yine Ziya Doğan’la da bir kez ikincilik elde etti. Zirveye oynadığı sezonlardan biri olan 2019-20 sezonuna Ünal Karaman yönetiminde başladı. Damat Berat Albayrak’la sahasında Denizlispor’a 2-1 yenildiği maç sonrası yaşanan polemik Karaman dönemini bitirdi. Koltuk yardımcı antrenör Hüseyin Çimşir’e verildi. Çimşir’le çıktığı ilk 5 maçtan 15 puanla ayrılan Trabzonspor, şampiyonluk yarışının en iddialı ekibi oldu. Ligin son virajında iki maçı üst üste kaybedince, yarışta Başakşehir’in gerisine düştü. Sezonun bitimine bir hafta kala Çimşir’in bileti de kesildi. Eddie Newton ile sezon tamamlandı. Yönetimin Ünal Karaman’ı göndermesi, şampiyonluğu bir anlamda altın tepside Başakşehir’e sundu.

AVCI, TRABZON’DAN GELEN TEKLİFE DAYANAMADI

2020-21 sezonuna Eddie Newton yönetiminde başlayan Trabzonspor, stajyer hocanın teklemesiyle koltuğu Kasım ayında Abdullah Avcı’ya teslim etti. Başkakşehir’i zirveye oynayan bir takım haline getiren Abdullah Avcı, yıllarca arzuladığı şampiyonluğu Beşiktaş uğruna heba etmişti. 2019-20 sezonunda Beşiktaş için Başakşehir’i bırakan Avcı, Ocak 2020’de kovulmaktan kurtulamadı. Avcı’nın ayrıldığı sezon ise Okan Buruk yönetiminde Başakşehir tarihinde ilk kez şampiyonluk yaşadı. Avcı’nın sabırla inşa ettiği Başakşehir’de meyveyi Buruk topladı.

Başakşehir şampiyonluk ve başarı beklentisi hatta seyirci baskısı olmayan bir takımdı. Neredeyse tüm maçlarını birkaç bin seyirci önünde oynadı. Baskının olduğu A Milli Takım ve Beşiktaş’ta Abdullah Avcı tekledi. Milli Takım ve Beşiktaş serüveni vasatın çok altında kaldı.

SEYİRCİSİZ MAÇLAR, ŞANSI OLDU

Avcı, Kasım 2020’de Trabzonspor’a geldiğinde takımın şampiyonluk hayali bulunmuyordu. Üstüne bir de pandemi avantajı geldi. Maçlarını seyircisiz oynaması Abdullah Avcı için avantaj oldu. Takımda işler ters gittiğinde, Trabzonspor seyircisi avantajdan dezavantaja dönüşüyordu. Seyirci ve başarı baskısı olmayınca Abdullah Avcı, Trabzonspor’da Başakşehir ortamı buldu. Takıma kendi rengini çalma şansını iyi kullandı. Mart ayından beri yenilmeyen bir Trabzonspor inşa etti. Geçen sezonun son döneminde yakaladığı ivmeyi bu sezona da taşıdı. Ligin tek yenilgisiz ekibi olarak yoluna devam ediyor.

Teknik adam ve oyuncu uyumu Trabzonspor’un artıları. Üç büyüklerin aldığı istikrarsız sonuçlar bir başka avantaj. Evet, daha uzun haftalar var ama Trabzonspor bu yıl hasreti bitirmeye hiç olmadığı kadar yakın. Tabi, yönetim Ünal Karaman’da olduğu gibi bir sürprize imza atmazsa!

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin