Yönetim için efsaneler feda edilir!

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

Beşiktaş’ta görevine son verilen Abdullah Avcı’nın yerine gelecek isim belli oldu. Koltuğun yeni sahibi siyah-beyazlı ekibin efsane isimlerinden Sergen Yalçın. Yeni Malatyaspor’dan gönderilen Sergen Yalçın’ın Beşiktaş’ın başına geçmesinde taraftar baskısı etkili oldu. 1,5 yıllık sözleşme imzalaması beklenen Sergen Yalçın’ın nasıl bir performans göstereceği merak konusu. Ancak özellikle 4 büyükler yönetimi zor durumda kaldığında, taraftarın gönlünü almak için takımı sevilen efsane isimlere teslim ediyor. Sonuç mu? Çoğu zaman hüsran oluyor.

Avrupa’nın önde gelen kulüplerine baktığımızda kendi evlatlarını göreve getirdiğini görüyoruz. Barcelona, Real Madrid, Bayern Münih, Chelsea, Arsenal, Milan gibi devler, teknik ve idari kadroda takımın formasını giyen oyuncularına öncelik veriyor. Türkiye’de ise durum oldukça farklı. Yönetimler yaptıkları yanlış adam tercihi sonrası taraftarın öfkesini dindirme adına takımın dümenini eski oyuncularına emanet ediyor. Zira, bu oyuncuların taraftar nezdinde kredisi oldukça yüksek olduğundan yönetime yönelen öfke ve tepki bir anda dinmiş oluyor. Bunun son örneği Sergen Yalçın oldu.

Sergen Yalçın, Beşiktaş taraftarının adına şarkılar bestelediği bir isim. Futbolculuk dönemi çalkantılı geçmiş olsa da siyah-beyazlı taraftarın gönlünde yeri bir başka. Çalıştırdığı takımlarla Beşiktaş deplasmanına geldiğinde, siyah-beyazlı tribünlerin sevgi gösterisinin adresi oldu. Geçen yıl Alanyaspor’un başında geldiği Vodafone Park’ta siyah-beyazlı taraftarlar uzun süre Sergen lehine tezahürat yapmıştı. Maçtan sonra düzenlenen basın toplantısında siyah-beyazlı taraftarların gösterdiği sevgi gösterisi için teşekkür eden Sergen Yalçın taraftarlara, “Bir gün kavuşacağız” mesajını iletmişti. Sergen Yalçın’ın beklediği ‘o gün’ nihayet gerçekleşecek. Ancak Sergen Yalçın, siyah-beyazlı yönetimin koltuğu teslim ettiği ilk ‘evlat’ değil.

2004’de Beşiktaş yönetimi takımı Real Madrid’le La Liga ve Şampiyonlar Ligi’ne damga vuran İspanyol Vicente Del Bosque’ye emanet ediyordu. Beklentiler oldukça yüksekti. Ancak ilerleyen haftalarda alınan başarısız sonuçlar İspanyol Hoca’nın sonunu getirdi. Del Bosque, 17 hafta sonunda kovulurken yerine takımın efsanelerinden Rıza Çalımbay getirildi. Çalımbay tercihi, dönemin başkanı Yıldırım Demirören için emniyet subabıydı. Yanlış tercihten doğan öfkeyi Rıza Çalımbay tercihiyle dindirdi. Taraftar nezdinde kredisi oldukça yüksek olan Rıza Çalımbay yönetiminde Beşiktaş ligi 4. sırada tamamladı. 2005-06 sezonunda devre dolmadan Rıza Çalımbay istifa edip gitti. Bir daha da Beşiktaş’a dönemedi. Kazanan Yıldırım Demirören, kaybeden takımın efsanesi oldu.

Yıldırım Demirören aynı taktikle Ertuğrul Sağlam’lı da göreve getirdi. Jean Tigana ile yaşayan hüsran sonrası 2007’de dümeni Ertuğrul Sağlam’a emanet etti. Beşiktaş taraftarının yüksek kredi tanıdığı isimlerden olan Sağlam, takımı 3. yaptı. Sağlam’ı ikinci sezonunda harcamayı kafasına koyan Yıldırım Demirören, etik dışı bir davranışta bulunup Mustafa Denizli ile görüşme yaptığı ortaya çıktı. Sağlam bu duruma tepki gösterek, görevinden istifa etti. Demirören, Tigana sonrası tepkiyi dindirme adına göreve getirdiği Ertuğrul Sağlam’ı işi bitince harcamada sakınca görmedi. Beşiktaş 2012-13 sezonunda bir başka efsanesi Samet Aybaba’yı göreve getirdi. Sezon sonunda şampiyonun 13 puan gerisinde ligi 3. sırada bitirince, görevine son verildi.

Beşiktaş yönetimi ne zaman zor durumda kalırsa hemen aklına eski oyuncuları geliyor. Yönetim taraftar öfkesinden kurtulma adına adı takımla özdeşleşen oyuncusunu harcamada tereddüt etmiyor. Futbolculuk sonrası bir gün Beşiktaş’ın başında teknik adam olma hayalini kuran efsaneler ise ‘emanetçi’ pozisyonuyla geldikleri görevlerinde beklentilerin altında kalınca, siyah-beyazlı defteri açmamak üzere kapatıyor. ‘Devletin bekası için gerekirse evlat bile feda edilir’ zihniyeti yeşil sahalara, ‘Yönetimin görevde kalması için efsanaler harcanır’ olarak yansıyor. Benzer durum dört büyüklerin diğer ekipleri Fenerbahçe, Trabzonspor ve Galatasaray için de geçerli. Bir başka yazı konusu da onlar olacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin