Yolsuzlukla suçlanan Netanyahu, hapse girmemek için mahkemeyle anlaşmaya çalışıyor

TR724 HABER | ERSAN AY

İsrail Eski Başbakanı yolsuzluk suçlamaları sebebiyle hapse girmemek için mahkemeyle bir savunma anlaşması yapma peşinde, fakat yapılacak anlaşma onu uzun yıllar siyasetten menedebilir. 

İsrail’in eski Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, Başsavcı Avichai Mandelbilt ile kendisine karşı açılan yolsuzluk davasını sona erdirmek için bir savunma anlaşması müzakere ettiğini iddia ediliyor. Associated Press (AP) ve Reuters haber ajanslarının aktardığı kaynaklara göre görüşmeler Netanyahu’nun siyasetten uzaklaştırılma ihtimali sebebiyle çıkmaza girmiş durumda. Hapis cezası yerine daha az bir ceza ile toplum hizmeti yapmayı uman 72 yaşındaki Netanyahu kendisini siyasetten yıllarca uzak kalmak zorunda bırakabilecek bir anlaşmadan da kaçınmaya çalışıyor. Netanyahu’nun davaların düşürülmesi karşılığında kendisini yedi yıl siyasetten menedecek bir ahlaksızlık suçlamasını kabul etmesinin istendiği fakat eski Başbakanın bunu reddettiği kaynaklarca ifade ediliyor. AP kaynakları, anlaşmanın yakın bir tarihte sonuçlandırılıp imzalanabileceğini iddia ediyor.  

Eski Başbakan ve Başsavcı arasında yapılması muhtemel savunma anlaşmasının mahkeme tarafından reddedilme ihtimali de bulunuyor. Olası bir anlaşmaya dair İsrail Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Kişisel sebeplerle halkın demokrasinin temellerine olan güvenini yok etmeye çalışan adam, anlaşmalara uygun değildir” dedi. Cumartesi gecesi ise birçok protestocu, ülkenin eski başbakanıyla yapılacak herhangi bir anlaşmayı doğru bulmadıkları için Başsavcı Avichai Mandelbilt’in evinin önünde toplandı. İsrail medyasında pazar günü yer alan anket sonuçlarına göre ise ülkenin çoğunluğu savunma anlaşmasına karşı çıkıyor ve Netanyahu’nun kaderinin mahkemede kararlaştırılması gerektiğine inanıyor.  

Netanyahu 2019 yılında rüşvet, güven ihlali ve dolandırıcılığı içeren 3 farklı suçtan dava edilmiş ve suçlamalar aynı davada birleştirilip yargılanmasına başlanmıştı. Tüm suçlamaları reddeden Netanyahu, 12 yıldan fazla yapmış olduğu başbakanlıktan 2021 yılının haziran ayında ayrılmak zorunda kalmıştı. Seçimlerde Netanyahu’nun  partisi en yüksek oy oranı almasına rağmen kendisine yöneltilen suçlamalar neticesinde gerekli koalisyon ortaklarını bulamamış ve iktidarı kaybetmişti. Ancak halk desteğinin ciddi oranda devam ettiği bilinen ana muhalefet lideri Netanyahu, en kısa zamanda mevcut koalisyon hükümetini devirip tekrar iktidara dönmenin sözünü vermiş ve hakkındaki suçlamaların siyasi amaçlı olduğunu iddia etmişti. 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin