Bülent Arınç: KHK melesesi faciadır, ortada suç yok!

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, yaşanan mağduriyetlerin faciaya dönüştüğünü ve bir an evvel giderilmesi gerektiğini anlattı.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, KHK’lıların durumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. KHK’lıların durumunu ‘facia’ olarak niteleyen Arınç, mahkemenin beraat kararına rağmen binlerce insanın göreve iade edilmemesinin ‘can yakıcı’ olduğunu anlattı. Af konusuna da değinen Arınç, “Af çıkmaz çünkü ortada suç yok!” diye konuştu.

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, gazeteci Kemal Öztürk’ün YouTube kanalındaki yayınına katıldı. Sosyal medyadan duyurulan yayın için izleyicilerden gelen soruları sormaya başlayan Öztürk’ün, “KHK meselesini nasıl çözeceğiz?” demesi üzerine, Arınç şu ifadeleri kullandı:

EVİME TEMİZLİĞE GELEN DAİRE BAŞKANI’NI GÖRÜNCE, YERİN DİBİNE GEÇİYORUM

“Çevremde o kadar çok bu felaketi yaşayan insan var ki ben onlara acıyorum, merhamet ediyorum. Aslında onlardan da özür ediyorum. Evime temizliğe gelen Daire Başkanlığı’ndan ihraç edilmiş bir kadın gördükçe, eşi polis ihraç edilmiş bir başka kadını görünce ben yerin dibine geçiyorum ve onlara birkaç kuruş daha fazla vereyim de bir katkım olsun diyorum. Kırıkkale’den yumurta getirip satmaya çalışan genel müdür yardımcısı gördüğüm zaman felaket görüyorum. Bir benzinliğe gittiğim zaman danıştay üyesinin pompa tuttuğunu gördüğüm zaman acı duyuyorum. Bir restorantta bulaşıkçı olarak çalışan bir genel müdür gördüğüm zaman perişan oluyorum. Tüm bunları yaşıyor Türkiye. İşin esasına gelelim, 15 Temmuz’da bir facia yaşandı. Arkasından olağanüstü hal ilan edildi. Yüzde 100 doğru. Onlarca kararname çıktı ve yüzlerce insan kamudan ihraç edildi.”

15 TEMMUZ SONRASI YAPILANLAR HUKUKİ DEĞİL

Görev yaptığı dönem yani 15 Temmuz’dan önce hakkında şüphe duyulan kişilerin isim listelerinin önüne geldiğini anlatan Arınç, “Onların görev yerlerini değiştirirdik veya görevden alırdık. İzmir’dekini Bitlis’e verirdim. Bitlis’tekini alır bilmem nereye verirdim tedbir amacıyla.” dedi. Durumun o dönem normal olduğunu fakat 15 Temmuz sonrası yapılan ihraçların hukuki bir tanımlamaya sahip olmadığını ve kanaatle yapıldığını söyledi.

İHRAÇLAR İDARİ KARARLARDIR

İşten çıkarmalarla ilgili “Kamu kurumlarından aldıkları kararlara bağlı kaldılar. İdari bir karar olduğu kendi yapısı içerisinde de konuşuluyor. Yargı kararı değil.” ifadelerini kullandı. İhraçlarla ilgili ise ihraç listelerinin bir kısmının doğru kararlarla yapıldığını belirtirken bir çoğunun haksız yere yapıldığını sözlerine ekledi.

DÜN NİYE TERÖRİST DEDİNİZ ŞİMDİ NEDEN ŞEHİT DİYORSUNUZ?

Bülent Arınç, ihraç edilenlerin mahkemeye başvurması ve suçsuz bulunmasının kurumlar tarafından kabul görmemesini ise “Can yakıcı olan bu.” sözleriyle değerlendirdi. Şehit olan KHK’lı eski polis memuru örneğini veren Arınç, “Önce teröristti, askere gitti terörle mücadelede şehit düştü. Dün niye terörist dediniz bu adama şimdi neden şehit diyorsunuz.” diye konuştu.

AF ÇIKMAZ ÇÜNKÜ ORTADA SUÇ YOK

KHK’lılarla ilgili ‘af’ konusunun sorulması üzerine, “Bu konuda af çıkacak dediler ama bu konuda af çıkmaz çünkü ortada suç yok. Yani devlete de ben burada bir suçlama yapmıyorum. 15 Temmuz şartlarında doğru da olsa yanlış da olsa bunu hemen hukuki bir kılıfa koymaları gerekirdi. Komisyon kuruldu ama layıkıyla görevini yapmadı bana göre. Burada af olmaz olacak şey sadece Olağanüstü Hal Kararnameleri ile ihraç edilen kişilerin yeni bir kanun düzenlemesiyle haklar geri iade edilir.” ifadelerini kullandı.

HİÇBİR KARARNAMEDE İMZAM YOKTUR

Yeni yasal bir düzenlemenin çözüm olacağını söyleyen Arınç, “Sosyal medyada özellikle yazarlar yazdığı zaman beni de KHK’lerde OHAL döneminde ihraç edilenlerin ihraçlarında görev oynamış gibi gösteriyorlar. Bu külliyen yalan. Hiçbir kararnamede imzam yoktur ve hiçbir sorumluluk almadım. Mağduriyetler bir faciaya dönüşmüştür. Mağduriyetler bir an evvel giderilmelidir. ” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin