Yıldırım’dan ‘gidilmeyecek demedim mi?’ genelgesi!

 

Kabinedeki bazı Bakanların, Başbakan Binali Yıldırım’ı dinlemeyerek Hollanda krizinde temel aktör olması rahatsızlığa sebep oldu. Bakanların kendisini devre dışı bırakmasına öfkelenen Yıldırım, yeni bir genelge yayınlattı. Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı azarladığı ve “Hollanda’ya 15 Mart’tan önce gidilmeyecek demedim mi?’ dediği öne sürülen Yıldırım, genelge ile  yurt dışı temaslar öncesi Dışişleri’ne danışılmasını istedi. .

Yurtdışında yürütülen faaliyetlerde dikkat edilmesi gereken hususlara dair genelge dün Resmi Gazete’de yayınlandı. Genelgede, kamunun sürekli veya geçici olarak görevlendirdiği kişilerin temasları ile Türkiye’ye davet edileceklerle ilgili olarak önceden Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçilmesi ve koordineli çalışılması istendi. Genelgede, dış politika konusunda üst düzeyde yapılacak açıklamalar öncesinde Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı ile koordine halinde olunması uyarısında bulunuldu.

Yıldırım, geçen hafta katıldığı canlı yayında Hollanda’daki toplantılar için bu ülkede çarşamba günü yapılan seçimlerin sonrasının beklenmesi gerektiği mesajını vermişti. Ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yıldırım’ın bu sözlerine rağmen Hollanda’ya gitme kararı aldı.

Çavuşoğlu’nun uçağına izin verilmeyince bu kez Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Almanya’dan karayoluyla Hollanda’ya geçmeye çalıştı. Kaya’nın engellenmesi krizi büyüten olay oldu. İddiaya göre, Yıldırım Kaya’yı telefonda “15 Mart’tan önce gidilmeyecek demedim mi?” diyerek fırçaladı.

Fatma Kaya olay sonrasında “Eğer ki bana Ankara’dan Sayın Cumhurbaşkanımızdan ‘Artık dönebilirsin’ denilmeseydi ben orada ölecektim ve oradan ayrılmayacaktım” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin