Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal Türkiye’ye veda etti

Türk modasının duayen ismi Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal Türkiye’deki faaliyetlerine son verdiklerini açıkladı.

60 yıldır Türkiye’de moda sektörüne yön veren Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal Fişekhane’de gerçekleşen jübileyle meslek hayatlarına veda etti.

Twitter hesabından paylaşımdan bulunan ünlü modacı Barbaros Şansal, 26 Ekim 2020 itibariyle yönetim kurulunun aldığı kararla Türkiye’deki faaliyetlerine son verdiklerini açıkladı.

”TÜM ÇALIŞANLARIN HAKLARI ÖDENDİ”

60 yıllık şirketin tüm çalışanların sosyal haklarının tam olarak karşılandıktan sonra kapatıldığını belirten Şansal, ‘‘60 yıllık çalışma hayatımızda, sayısını hatırlamadığımız istihdam sağlanmış ve tüm çalışanlarımızın sosyal hakları tam olarak karşılanmıştır, Bugüne dek moda evimizde çek senet kredi kartı kullanılmamış hep nakit ticaret yapılmıştır, hiç kredi kullanılmamıştır ve hiçbir borcu yoktur. Ulusal ve uluslararası anlamda sayısız koleksiyon ve defilelerin yanı sıra gösteri ve prodüksiyon anlamında birçok ilkin öncülüğü üstlenilmiş ve tüm bu süreç arşivlenmiştir. 10.000’den fazla hanımefendiye servis vermenin mutluluk ve gururu kazancımızdır.’’ diye konuştu.

”STOK KOLEKSİYONU DARÜŞŞAFAKA’YE JÜBİLE GALASINDAKİ 250 KOSTÜM MERSİN MEZİTLİ BELEDİYESİ’NE HİBE EDİLDİ”

Stok koleksiyonlarında bulunan dünyanın en ünlü ve kaliteli firmaları tarafından üretilmiş emsalsiz kumaşları Darüşşafaka’ya bağışladıklarını açıklayan Şansal şöyle devam etti:

‘‘Türkiye Cumhuriyeti’nin mesleğimizle ilgili olan özel arşivimizi korumaya almış bulunmaktayız, ilaveten, stok koleksiyonlarımızda bulunan dünyanın en ünlü ve kaliteli firmaları tarafından üretilmiş emsalsiz kumaşlarımız daha aydınlık bir gelecek için mücadele eden Darüşşafaka’ya bağışlamış, son jübile galamız da yer alan 250 kostüm ise gelecek nesillere emsal ve kültür oluşturması için yaşayan müze projesi kapsamında Mersin Mezitli Belediyesi’ne hibe edilmiştir.

Zoruyla, zorluğuyla ancak onur ve gururla sürdürdüğümüz mesleğimizin adası olan makasımız kendi isteğimizle kapanmıştır. Saygı sevgi ve teşekkürlerimizle. Hoşçakalın, laik kalın özgür yaşayın. Yıldırım Mayruk & Barbaros Şansal’’

1 AY ÖNCE JÜBİLE GALASI YAPILMIŞTI

Türk modasının terzisi Yıldırım Mayruk (1960-2020) ve “Terzi Yamağı” Barbaros Şansal (1990 -2020), tarihi Fişekhane’de gerçekleşen jübileyle meslek hayatlarına veda etmişti.

“Yıldırım Mayruk jübile” koleksiyonu arşivden 1000’den fazla elbise içinden 1960’dan günümüze Yıldırım Mayruk retrospektifinde kostümlerle oluşturulan 200 köstüm 200 manken tarafından tanıtılmıştı. Galadan sonra Mayruk ve Şansal Türkiye’den ayrılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin