Binali Yıldırım: İmamoğlu’na hayırlı olsun dedim

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kaybeden Binali Yıldırım, rakibi Ekrem İmamoğlu’na ‘hayırlı olsun’ dileklerinde bulunduğunu söyledi. Yıldırım, partisinin seçim sonuçlarıyla ilgili itiraz sürecinin Yüksek Seçim Kurulu’nda devam ettiğini de bildirdi.

KAYBETTİK, NE YAPALIM!

Bu arada, Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, AKP’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım ile İl Seçim Kurulu’nun mazbata kararından önce karşılaştığını ve Yıldırım’ın kendisine “Kaybettik ne yapalım? Kısmet değilmiş” dediğini ifade etti.

Bugünkü köşesinde 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın vefat yıldönümünde kabrine gittiğini anlatan Orhan Uğuroğlu, orada öhce Yıldırım ile ardından da CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu ile karşılaştığını anlattı.

Uğuroğlu’nun, “Yıldırım: Kaybettik İmamoğlu: Hayırlısı” başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

“8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın dört eğilimi Anavatan partisinde buluşturma hedefini hatırlarsınız. Vefatının 26. yılı için anıt mezarı başında düzenlenen anma töreninde

Özal’ın hatırı, İstanbul için yarışan Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu’nu buluşturdu.
Cumhurbaşkanları Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan’ın 8. Cumhurbaşkanı’nı nasıl andıklarını az sonra anlatayım.

Ama önce İmamoğlu ve Yıldırım ile ayaküstü konuşmamı yazayım. Anıt mezarda beklerken tamamlanan Maltepe ilçe sonucunun İstanbul İl Seçim Kurulu’na yola çıktığı haberi geldi ki bu da İmamoğlu’nun seçimi kazandığının ve mazbatanın verileceği anlamı taşıyordu.
Gözler İstanbul İl Seçim Kurulu’nda idi.

Saat 10.00 gibi Binali Yıldırım yanında Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte geldi. Karşılaştık el sıkıştık ve şöyle dedim:

– Sayın Başbakan kazanmak da var, kaybetmek de var, üzülmeyin, baş başa büyük mücadele oldu.

Siyasetin o esprili, neşeli, güler yüzü Binali Yıldırım üzgün bir ifade ile kısaca şöyle yanıt verdi:

– Kaybettik ne yapalım? Kısmet değilmiş…

Bu sözlerden anladım ki Ekrem İmamoğlu mazbatasını alacak. Çünkü o dakikalarda daha mazbata verileceği belli olmamış, İstanbul İl Seçim Kurulu kararını açıklamamıştı.

Daha sonra Ekrem İmamoğlu geldi ki, yanında Trabzon ANAP merkez ilçe başkanlığından tanıdığım babası Hasan İmamoğlu da vardı.

Özal’ın kabri başında duasını okudu, Semra Özal ve ailesine taziyede bulundu ve çıkışta beni gördü.

Durdu yanına gittim ve, “Kazandınız, mazbatayı bugün alacaksınız Sayın İmamoğlu” sözümü şöyle yanıtladı:

– İnşallah hayırlısı olsun, Orhan Bey yazılarınızla bizi hep desteklediniz. Çok teşekkür ederim.

Hemen sordum; İlk sözünüz ne olur?

– Allah mahcup etmesin”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin