Binali Yıldırım, ‘Adalar 1. Dereceden SİT’tir’ pankartıyla karşılandı, pankarta el konuldu

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Büyükada ziyaretinde “Adalar 1. Dereceden SİT’tir” pankartıyla karşılandı. Polisler pankarta el koydu.

Yerel seçim çalışmaları kapsamında Büyükada’ya giden AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, seçim kampanyası kapsamındaki vaatleri ve projeleri nedeniyle adaların betonlaşacağı, ormanları ve sahilleriyle rant talanına açılacağı gerekçesiyle bir grup adalı tarafından protesto edildi. Evrensel gazetesinin haberine göre, Binali Yıldırım’ın konuştuğu kürsüye yöneltilen “Adalar 1. Dereceden SİT’tir” yazılı pankartın önüne geçen sivil polisler, sonra pankarta el koydu.

Doğal, tarihi, kentsel, arkeolojik, kültürel açılardan evrensel değere sahip olan alanlar “1. derece sit alanı” statüsü kazanıyor. Dokuz adadan oluşan İstanbul Prens Adaları da bu statüye sahip. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarının statüsünün değiştirilmesi, atanmaların merkezi idareye bağlanması ve özerkliklerin kaldırılması sonucu Adalar’ın bu niteliklerini değiştirici kararlar alınabiliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin