YİK üyesi Şahin, aldıkları maaşı açıkladı: 15 bin 130 TL

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyelerinin tartışma konusu olan ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın eleştirenler için ‘edepsizler’ dediği maaşın miktarı ortaya çıktı. YİK üyesi Mehmet Ali Şahin, 15 bin 130 lira maaş aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Mehmet Ali Şahin, Habertürk TV’de yayınlanan “Kübra Par’la Açık ve Net” programına konuk oldu. YİK üyeliğiyle ilgili merak edilen sorulara cevap veren Şahin, aldıkları maaş konusuna da değindi.

Maaşlarının Cumhurbaşkanı tarafından belirlendiğini açıklayan Şahin şöyle devam etti: “İlk toplantımızda böyle bir şey konuşmadık. Bu kurumun çalışma usul ve esasları ne olacak, hangi zaman diliminde geleceğiz ve gündemi ne olacak, bunları konuştuk. Çıkan kararnamede kurulun usul ve esasları Cumhurbaşkanı’nca belirlenecek, yapılacak ödemeleri de ayrıca Cumhurbaşkanı belirleyecek diyor. Kendi takdiridir. Bizim bir talebimiz olmamıştır. 15 bin liradır. Biraz küsuratı var ama 15 bin 130 filan olması lazım. Milletvekillerinin maaşları zaten her zaman tartışılmıştır. Şu anda biz milletvekili değiliz ama eski Meclis Başkanı olarak bize ödenecek bir meblağ da kamuoyunun gündemine gelebilir, olumlu olumsuz sözler söylenebilir. Bunları da anlayışla karşılamak lazım.”

Şahin, kendi aldığı maaşı, kendisine tek kuruş almadan yurt dışında uluslararası ticaret hukuku alanında yüksek lisans yapan bir gence aktardığını söyledi.

YİK üyelerinin geçen ay gerçekleştirilen ilk toplantıda 13 bin TL olan maaşlarını 18 bin liraya çıkardıkları ileri sürülmüştü. Bunu eleştirenler için de Bülent Arınç’ın ‘edepsizler’ dediği görüntüler ortaya çıkmıştı. Arınç, daha sonra yaptığı açıklamada maaşlarını kendilerinin belirlemediğini bu konuda tek yetkinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da olduğunu belirtmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin