Yeşilyurt ve Akar’a ‘Atatürk’e hakaret’ten 7,5 yıla kadar hapis

TVNET’te yayınlanan “Derin Tarih” adlı programın Atatürk Hakaret etmesiyle hakkında soruşturma başlatılan Süleyman Yeşilyurt ile yine sosyal medyada Atatürk’e hakaret eden firari sanık Hasan Akar’ın 2.5 ile 7.5 buçuk yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları istendi. TVNET’teki programda Yeşilyurt ile birlikte olan Mustafa Armağan ve Yavuz Bahadıroğlu hakkında takipsizlik kararı verildi.

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Sarıyar tarafından tutuklu Süleyman Yeşilyurt hakkında hazırlanan iddianamede, 6 Mayıs 2017’de Yavuz Bahadıroğlu’nun (Niyazi Birinci) moderatörlüğünü yaptığı, Mustafa Armağan ve şüpheli Süleyman Yeşilyurt’un konuk olarak katıldığı “Derin Tarih” isimli programın yayınlandığı anımsatıldı.

Programın bir bölümünde şüphelinin Mustafa Kemal Atatürk ve Afet İnan ile ilgili olarak suça konu sözleri söylediği aktarılan iddianamede, “Şüphelinin kullandığı ifadelerle Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü toplum ve izleyici gözünde, gittiği bir müsamerede 17 yaşında bir kız çocuğunu beğenip evlatlık alıyormuş kisvesi altında Çankaya’ya götürüp onunla aşk hayatı yaşayan bir kişi gibi lanse etmeye çalıştığı, Atatürk’ün toplum gözündeki değerini düşürmeyi, toplumun bir kesiminin sinir uçları ile oynamayı, toplumu tahrik etmeyi amaçladığı anlaşılmıştır. Dosya kapsamında tüm delillere göre şüphelinin atılı suçları işlediği, atılı suçlardan kamu davası açmaya yeterli delilin bulunduğu anlaşılmaktadır.” denildi.

Hasan Akar firari 

Diğer yandan iddianamede kolluk kuvvetleri tarafından bir diğer şüpheli Hasan Akar’ın atılı suçlarla ilgili ifadesine başvurulmak üzere adresine gidildiği, bulunamadığı, atılı suçların niteliği göz önünde bulundurularak Akar hakkında Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliğince yakalama kararı verildiği bildirildi.

Moderatör ve konuk hakkında takipsizlik

Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Sarıyar, Mustafa Armağan ile Yavuz Bahadıroğlu hakkında ise takipsizlik kararı verdi. Kararda, program CD’sinin incelemesinde şüphelilerin Atatürk’e hakaret içeren, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik edecek bir kelime kullanmadıkları, programın canlı olması nedeniyle Yeşilyurt’un anlatımlarına müdahale imkanları olmadığından, haklarında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği ifade edildi.

1 YORUM

  1. Sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret, Md. 299’un ilk fıkrasında 1yıldan 4 yıla kadar şeklinde düzenlenmiş. İknci fıkra, alenense 1/6, basın yoluylaysa 1/3 artar diyor. Yani demem o ki, arada çok fark kalmamış…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin