Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir: Türkiye solunun bir kısmında romantizm var

Yeşiller Partisi olarak insan hakları konusunda asla bir sınıflandırma yapmadıklarına dikkat çeken Cem Özdemir, Türkiye’deki solun bir kısmını ‘romantik’ olmakla eleştirdi.

Almanya Federal Meclisi’nde Yeşiller Partisi Milletvekili olarak görev yapan Cem Özdemir, Artı TV’de yayınlanan Hayko Bağdat ile Bağdat Cafe programına konuk oldu.

”BİR YANLIŞ VARSA ELEŞTİRECEKSİN, SÖYLECEKSİN, KORKMAYACAKSIN”

İnsan hakları ihlallerinin iyisi kötüsü olmayacağını belirten Cem Özdemir, Türkiye’de bir kısım solun bu yanlışa düştüğünü belirterek şunları söyledi:

“Yeşiller’in nerede olduğunu daha iyi anlamak için bir şey söylemek istiyorum. Türkiye’deki solun bir kısmıyla tartışırken şöyle bir yanlış anlaşılma ortaya çıkıyor; bizim dünyaya bakış açımız insan hakları gözlüğüyle ve insan hakları konusunda bir sınıflandırma asla yapmıyoruz. İnsan hakları ihlallerinin iyisi kötüsü yok hepsi kötü. Dolayısıyla solda bazen böyle bir romantizm görüyorum. Bizde de var Sol Parti’de de bu var. Venezuella’da Maduro insanları aç bıraktığında ‘ama o Amerika’ya karşı, anlayış göstermeliyiz’ deniyor. Hayır ben anlayış göstermiyorum, kim olursa olsun anlayış göstermiyorum. İster solcu olsun ister sağcı olsun benim için iyi toplama kampları yok. Türk solunun bir kısmında öyle bir bakış var. Eskiden Rusya’ya dönük öyle bir şey vardı. Bizim partinin kökeninde biz Rus roketlerine de Batı roketlerine de karşı çıkıyorduk. Hepsine karşıydık yani iyisi kötüsü yok. Bir örnek vermem gerekirse ben Avrupa Parlamentosu’nda klasik hükümet yok, çoğunluklar değişir. Bazen ittifaklar kuruluyor. Küba ile ilgili bir oylama vardı. Guantanamo’nun kapatılmasıyla ilgili, Sosyal Demokratlar, Yeşiller, Sosyalistler, liberallerin büyük çoğunluğu birlikte kapatılmasını istedik. Bundan birkaç hafta sonra Küba’da olan insan hakları ihlalleri tartışıldı. Orada düşünce özgürlüğünü savunanların cezaevine atılması, ülkeyi terk etmek zorunda kalması bunlar tartışıldı. Bu defa Sol, ‘olur mu öyle şey, onlar bizim yoldaşlarımız eleştirilmez’ şeklinde yaklaştı. Hayır biz dünyaya öyle bakmıyoruz. Bir yanlış varsa onu eleştireceksin, söyleyeceksin, korkmayacaksın.

”TÜRKİYE’DEKİ İNSANLAR DA DEMOKRASİYE LAYIK”

Biz Türkiye’deki insanların yanındayız, Türkiye önemli bir ülke. Önemli olduğu için o insanlar da demokrasiye layık. Onların hiçbir farkı yok bizden. Şunu kabul etmiyoruz; ‘bazı bölgeler için demokrasi uymaz, oraya demokrasi o kültüre ait değildir’ gibi bir yaklaşım son derece çağdışı bir yaklaşım. Dolayısıyla dünyanın neresinde olursa olsun liberal demokrasiyi savunuyoruz. Türkiye’deki bizim ortaklarımız Türkiye’de demokrasi mücadelesi veren insanlar. Hükümeti temsil ederler tabi ki Erdoğanlarla, Putinlerle, Şiilerle görüşecek. Maalesef sırf hoş insanlarla görüşmek istesek senin programına geliriz sürekli”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin