Yerli araba isteriz, yoksa AUDI A6’dan aşağısına binmeyiz!

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Suni insanlar sunilikten öteye geçemez. Onların sözleri de fiilleri de tabiî olamaz. Türkiye ekonomisinin kronik rahatsızlıklarından biri de siyasetçilerin tabiîliğini çoktan kaybetmiş olmasıdır.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Japon otomotiv şirketi Toyota’nın Sakarya’da imal ettiği “Hibrit Toyota Corolla” modelinin banttan indirilme merasimine katıldı.

Zamanlama manidar. 31 Mart’ta seçim var. Vatandaşı yine “yerli ve milli” hamaseti ile oyalamanın tam vakti. Millet intibaha gelene dek atı alan Üsküdar’ı çoktan geçiyor…

TROLL FABRİKASINDA TRAFO ARIZASI

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmeti “yerli araba” yalanını her seçimden evvel tekrar tekrar tedavüle sürerdi. Bu sefer ya matbaada bir arıza çıktı ya da troll fabrikasında trafoya kediler girdi.

Yerli arabadan bahsetmenin tam vaktidir… Mamafih Recep Tayyip Erdoğan’ın akabinde en yetkili 2’nci ismi Japon marka bir arabanın önünde fotoğraf çektiriyor.

Nispet yaparcasına, “Hayırlı olsun.” diyor. Oldu olacak direksiyona da geçseydi! Yanına Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı da almış. Kabineyi Toyota’ya taşıyacakmış neredeyse…

Hibrit, bir başka ifadeyle hem akaryakıt hem elektrik tüketebilecek şekilde imal edilmiş otomobillere yüzde 50’den fazla vergi indirimi getirdiklerini dahi söylüyor.

EMEKLEME NE DEMEK!

Oktay bir ara öyle bir cümle sarfediyor ki Erdoğan’ın “dış mihraklar” sözlerinde işaret ettiği düşmanların lisanı ile konuşuyor adeta: “Ülkemiz hibrit ve elektrikli otomobil satışları konusunda henüz emekleme aşamasında.”

Ne demek emeklemek? Türkiye şaha kalkmış giderken böyle bir konuşma dil sürçmesi değilse Hazine Bakanı Berat Albayrak’ı en hafif tabiriyle cehalettir.

2010 senesinden beri yerli arabamız yollarda, milli uçağımız göklerde değil mi? Saray’da o kadar maaş verilen müşavirler ayakta uyuyor mu? Böyle konuşma metinleri nasıl hazırlanıyor?

Saray’ın binbir nimetinden istifade ettiği halde yerli arabaya karşı Corolla’yı parlatan Brutusler kim?

ETHEM SANCAK NE GÜNE DURUYUR?

Ezikliğin lüzumu yok. Yeni Türkiye için araba imal etmek çocuk oyuncağı… Hem Japonların Toyotası varsa Erdoğan’ın Ethem Sancak’ı var.

2019 senesinin başında Sakarya’nın Arifiye ilçesinde tank-palet fabrikası Sancak’a ve onun ortağı Katar Silahlı Kuvvetleri’ni altın tepside takdim edilmedi mi?

Hatta Sancak, “Liderimizden Katar Emiri Temim’i aramasını rica ettim. Hemen aradı, Emir de sağ olsun beni kırmadı. BMC’nin yüzde 49’unu Katar ordusuna sattım. Kalanı da Talip Öztürk (cinayete azmettirmekten müebbete mahkûm firari Galip Öztürk’ün kardeşi) ile eşit bölüştüm.” sözleri ile hem yerli tank Altay’ın hem yerli araba GELMEZ’in bütün altyapısının hazırlandığını anlatmadı mı? Ethem Sancak ne güne duruyor? Akşamdan sabaha elinin kiri böyle işler…

Bugüne bugün Sancak, ömrünün ahirinde Mehmet Emin Karamehmet’in BMC’sine çökmüş. Saray’a rüşdünü fazlasıyla ispat etmiş hem sadık hem âşık biri varken yerli araba çelik çomak oynamak kadar basit…

FUAT OKTAY’IN İŞGÜZARLIĞI

Fuat Oktay seçimden evvel nasıl böyle bir hata yapar? İşgüzarlıkta herkes on numara…

Yerli araba AKP’nin kızıl elması iken Toyota Corolla merasimi nereden çıktı? Halk zaten burnundan soluyor. Kriz iyiden iyiye vatandaşın cebine dokundu.

Çarşı-pazarda kabağın kilosu 10 lira, patlıcan 15 lira, taze soğan 10 lira. Elektrik-doğalgaz faturalarına veryansın eden soluğu sosyal medyada alıyor. YouTube kanallarında başörtülü kadınlar bile hükümet ve Erdoğan aleyhine konuşuyor.

“Kriz mriz yok” bile denilecek hal kalmadı. Oylar mum gibi erirken yerli araba fırsatı kaçırılır mı?

Bilakis yerli arabaya dair afişler, animasyonlar ve kısa tanıtım filmleri hazırlamak varken elin Japonuna verilen vergi teşviklerini izhar etmek hangi akla hizmettir? İhanet değilse de gaflet ve dalalettir.

REY ÜTMENİN PÜF NOKTALARI

Fuat Oktay siyasette ne kadar çıraklık safahatında olduğunu ispat etmiş oldu. Erdoğan gibi bir ustanın yanında rey ütmenin püf noktaları hiç mi kapılmaz?

“Yerli arabada kullanılacak” diye örtülü ödenekten aktarılan o kadar paranın hesabını kim, nasıl verecek? Milletin vergileri “yerlilik” namına birilerinin cebini şişirirken yabancı firmalara teşvikten bahsedilir mi?

Mevzu Erdoğan ve yarenleri için arabadan öte bir hayat-memat meselesidir. Yerli yalanların üzerindeki örtü kalkarsa 4-5 milyar liralık Saray hepsinin başına yıkılır.

Uçak, tank, denizaltı, araba, helikopter, arama motoru ve harita kelimelerinin önüne “yerli” sıfatını getirmek deveyi hamudu ile götürmenin öteki ismidir… Yerli yerinde gerek!

DAMALI MODEL DE OLUR

Keşke “yerli” kavramının altında saklanan sırlar Oktay’ın ya da bakanların kameralar önünde rol kesmesine meze yapılacak kadar sıradan sırlar olsaydı… Pandora’nın kutusu açılırsa Oktay ve diğerlerini Erdoğan bile kurtaramaz…

Bizim aklımız ermez entrikalara, sırlara, Brutuslara, Pandora’ya… 47 milyon euroya İsveç’ten TIR’la getirilen SAAB’ın damalı çakma yerli modeline bile binmeye razıyız.

Diriliş nesline Corolla’ya binmek yakışmaz. İlle de yerli araba isteriz! Yoksa da AUDI A6’dan aşağısına binmeyiz…

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin