Yeni Zelanda Başbakanı’ndan 51 Müslümanın öldüğü saldırıyla ilgili özür

Yeni Zelanda’da Kraliyet Komisyonu’nun hazırladığı raporda 51 Müslümanın öldürüldüğü Christchurch saldırısında istihbarat servislerinin “sağ kesimden gelen tehdidi yeterince iyi değerlendirmediği” ancak “başarısız da olmadığı” belirtildi. Bunun üzerine açıklama yapan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, “tüm bu olanlar başarısızlık” diyerek özür diledi.

Euronews’in aktardığı haberde, Yeni Zelanda yasalarına göre ülkedeki en kapsamlı adli soruşturmaları yapan Kraliyet Komisyonu, Müslümanları hedef alan Cristchurch saldırısı hakkında hazırladığı 800 sayfalık raporunu yayımladı.

Raporda, “İstihbarat servislerinin aşırı sağ kesimden gelebilecek tehdide yeterince odaklanmadığı, söz konusu saldırıyı “şans eseri” engelleyebileceği kaydedildi. Komisyon bazı eksikliklere rağmen ilgili devlet kurumlarında herhangi bir başarısızlık tespit etmedikleri kanısına vardı.

Raporun hazırlanmasından dolayı memnuniyetini ifade eden Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ise yaşanan ölümlerin başarısızlık olduğunu ifade ederek olanlardan dolayı özür dilediğini açıkladı. Ardern, “Komisyon, bu eksikliklerin saldırıları durduracağına dair hiçbir tespitte bulunmadı. Ancak bu iki saldırı da başarısızlık. Tüm bu olanlardan dolayı özür diliyorum” diye konuştu.

Ardern, raporda belirtilen yarı otomatik silahların siviller tarafından temin edilmesinin sakıncalarıyla ilgili yasayı hükümetin daha önce değiştirdiğini belirterek, diğer 44 tavsiyeyi de gözden geçireceğini ifade etti.

Christchurch soruşturması Covid-19 sebebiyle geç tamamlandı

Kraliyet Komisyonu’nun ülke tarihinin modern zamanlarda yaşadığı en büyük katliam olan Christchurch saldırısıyla ilgili raporunu geçen sene aralık ayında bitirmesi bekleniyordu ancak Covid-19 salgını sebebiyle birçok soruşturma ertelenmişti.

Yeni Zelanda’da 15 Mart 2019 tarihinde Christchurch şehrindeki El Nur Camii ve Linwood İslam Merkezine silahlı saldırı düzenleyen 30 yaşındaki Brenton Tarrant, toplamda 51 cinayet ve 40 cinayet teşebbüsünden suçlu bulunarak şartlı tahliye olasılığı olmaksızın ömür boyu hapis cezası alan ilk kişi olmuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin