Yeni yıl öncesi kuruyemiş kanatlandı; zam oranı yüzde 80!

Yılbaşında vatandaşların en çok tükettiği kuru yemişe yüzde 80-90 oranında zam geldi. TÜKSİAD Başkanı Hüsamettin Karaman, kuru yemişi çiftçiden ucuza alıp piyasaya vermeyerek fiyatları yükselten stokçuların, bankalardan 10 kat daha fazla para kazandıklarını savundu.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, yılbaşı eğlencelerinin vazgeçilmezi kuru yemişte fiyatlar kontrolden çıktı. Başta yer fıstığı ve Antep fıstığı olmak üzere birçok kuru yemişte devletin sessiz kalması, stokçuların da aşırı kâr hırsı yüzünden fiyatlar yüzde 80-90’lara varan oranlarda zamlandı.

STOKÇULAR FİYATLARI YÜKSELTİYOR İDDİASI

Tüm Kuru Yemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Hüsamettin Karaman, halkın kuru yemişi çok pahalı tüketmek zorunda kaldığını, devletin küçük bir müdahalede bulunması halinde fiyatların normal seviyesine düşeceğini savundu. Karaman, kuru yemişi çiftçiden ucuz fiyata satın alıp piyasaya vermeyerek fiyatları yükselten stokçuların bankalardan 10 kat daha fazla para kazandıklarını belirtti. Karaman, yer fıstığı fiyatlarının normal olması gerekenden yüzde 80-90 daha zamlı fiyatlarla satıldığını, bunun da tek sebebinin ürünü piyasaya vermeyerek depolarda saklayan stokçular olduğunu söyledi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin