Yeni torba yasa teklifi Meclis’te: Gasp ve hukuksuzluk devam edecek

AKP milletvekilleri, ekonomiye ilişkin düzenlemeler ile kamuda çalışanlara ilişkin birçok düzenlemeyi de içeren 18 kanun ve 2 KHK’da değişiklik öngören yeni torba kanun teklifini Meclis’e sundu. Buna göre, iki haftalık gözaltı uygulaması, TMSF’nin şirketlere kayyum olarak atanması ve kamu görevlilerinin ‘terörle mücadele’ adı altında görevden alınması uygulaması üç yıl daha yürürlükte olacak.

AKP milletvekilleri, ekonomiye ilişkin düzenlemeleri de içeren birçok düzenlemeyi Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sundu. Yeni teklif ile terör örgütleriyle mücadele kapsamında kamu görevlilerinin görevden uzaklaştırılması, ihracı, rütbelerinin geri alınması gibi birtakım tedbirlere ilişkin düzenlemelerin süresi 31 Temmuz’dan itibaren 3 yıl uzatılabilecek.

Terörle mücadele kapsamında çıkarılan OHAL kararnameleri ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) kayyum atanması uygulaması da üç yıl boyunca devam edecek. Bu süre içerisinde terörle mücadele kapsamında TMSF bu yetkiyi kullanmaya devam edecek.

İKİ HAFTALIK GÖZALTI UYGULAMASI DEVAM EDECEK

Teklifin yasalaşması durumunda iki haftalık gözaltı uygulaması, TMSF’nin şirketlere kayyum olarak atanması ve kamu görevlilerinin ‘terörle mücadele’ adı altında görevden alınması uygulaması üç yıl daha yürürlükte olacak. Teklifte ayrıca, korucuların ücretinin asgari ücret altında kalmaması ve tütün ticareti yapanlara yönelik cezaların 1 yıl ertelenmesi de yer alıyor.

Dünya’da yer alan habere göre, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu personelinin başka kurumlara geçişini önlemek ve kurumsal hafızayı daimi kılmak amacıyla kurumda tabip ve eczacı olarak çalışanlara döner sermayeden ek ödeme yapılması öngörüldü.
Terörle mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülmesi amacıyla gözaltı sürelerinin bazı suçlarla ilgili olarak yeniden düzenlenmesini ve ek gözaltı sürelerinin getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulanışı 31 Temmuz’dan itibaren 3 yıl uzatılması teklif edildi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin