Yeni savaş kapıda, yandaş gazete yazdı: ‘Menbiç’e 8 bin asker ve ÖSO militanı sevk edildi’

AKP yanlısı Yeni Şafak Gazetesi, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna bir askeri harekat için düğmeye bastığını ve cumartesi gecesi sekiz binden fazla asker ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanının Menbiç’e sevk edildiğini iddia etti.

Yenişafak haberinde, ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daha önceden duyurduğu askeri operasyonun düğmesine basıldığı savunuldu ve sekiz bin askerin Menbiç’e sevkiyatının ardından PKK’nin Menbiç Hastanesi’ndeki sivillerin bir bölümünü Ayn İsa’ya götürdüğü öne sürüldü.

Haberde şu iddialara yer verildi:

“8 binden fazla Mehmetçik ve Özgür Suriye Ordusu askerleri, hududun sıfır noktasına intikal etti. Münbiç cephesinde büyük hareketlilik yaşanıyor. Sacir bölgesine cumartesi akşam saatlerinde başlayan sevkiyat kapsamında 8 binden fazla Mehmetçik ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleri, hududun sıfır noktasına intikal etti.

Akşamın ilk saatlerinde başlayan sevkiyat pazar günü sabahın ilk ışıklarına dek sürdü. Çeşitli birliklerden gönderilen 200 araçlık konvoy Karkamış’tan Cerablus’a, Kilis’ten Azez’e aynı saatlerde geçti. TSK’ya ek olarak 60 araçlık ÖSO konvoyu da sınır hattına gönderildi. ÖSO’ya bağlı 1. Kolordu harekâta hazır durumda bölgede konuşlandırılırken Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve İdlib operasyonlarına katılan 2 binden fazla özel kuvvet askeri de Münbiç kırsalına geçiş yaptı. Sevkiyat esnasında ve sonraki saatlerde bölge genelinde Türk savaş uçakları, İHA ve SİHA’lar hava kalkanı oluşturdu.

Gece yapılan büyük sevkiyat kapsamında Fırat Kalkanı bölgesinin Münbiç’e bakan sınır kesimlerine gönderilen askerler Sacir, Kırata, Avn Dadad, Bulduk gibi noktalara yerleştirildi. Birliklerden tüm mobil telefonlar başta olmak üzere elektronik cihazlar toplandı. Harekât için hazırlıkların tamamlandığını belirten ÖSO komutanları, güney ve kuzeyden başlayarak terör işgalindeki Münbiç’i yeniden özgürlüğüne kavuşturmak için sabırsızlandıklarını söylüyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin