Yeni Şafak’ın askerlik düzenlemesine karşı çıkmasının arkasında bakın ne varmış!

AKP Hükümeti, bayramdan önce yeni askerlik yasasını çıkararak 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçimi için puan toplamaya çalışırken yandaş Yeni Şafak gazetesi, söz konusu düzenlemenin ertelenmesini istiyor.

Yeni Şafak, dün yayınladığı haberde yeni askerlik düzenlemesinin ertelenmesi için hükümete çağrı yaptı. “Yeni askerlik yasasına göre 130 bin askerin terhisi gündeme gelecek” diyen gazete, uygulamanın hudut birliklerinde milli güvenlik sorunlarına sebep olacağını iddia etti.

Yeni Şafak’a göre seferberlik ilan edilmeli 

Gazete, PKK’nın yuvalandığı Fırat’ın doğusundan terör sızmaları yaşanabileceğini, sınıra kurulan elektronik kontrol sistemlerinin korunaksız kalacağı, er ve erbaşların aktif olarak görevlendirildiği hudut birliklerinde ciddi güvelik zafiyeti yaşanabileceğini ileri sürdü.

Yeni Şafak bugün de konuyu manşetten gördü. Seferberlik şartlarında asker sayısının 80 binin altına düşeceğini savunan gazete, “Sınırları kim koruyacak?” başlığını attı. Haberde Türkiye’nin Suriye, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz üzerinden yoğunlaşan ‘kuşatma harekâtına’ karşı seferberlik ilan etmesi gerektiği de savunuldu.

Asıl dert ülke güvenliği değil

Ancak Oda TV’nin iddiasına göre, Yeni Şafak’ın asıl derdi ülke savunması veya güvenliği değil. Söz konusu haberlerin arkasında Yeni Şafak’ın patronu Albayrak Grubu’nun ticari endişeleri yatıyor.

Gazetenin sahibi olan Albayrak Grubu aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki askeri personelin kıyafetlerinin yüzde 40’ını üretiyor. Bu yüzden Yeni Şafak gazetesi Meclis’te görüşülmekte olan yeni askerlik yasası teklifine karşı kulis yürütüyor.

Ereğli Tekstil Fabrikası’nda TSK’nın kıyafetlerini yıllardır Albayrak grubu üretirken söz konusu tartışmalar 21 günlük bedelli askerlik çıktığı dönemde de yaşanmıştı. 21 günlük bedelli askerlik için yaklaşık 600 bin başvuruya ait asker kıyafetinin Albayrak Grubu’na yaptırılacağı iddia edilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin