‘Yeni oluşum’ ses verdi: Ya tam başkanlık sistemi, ya da güçlü parlamento

Yerel seçim sonrası kurulacağı iddia edilen yeni partiye yakın bir kaynak önemli iddialarda bulundu. İttifakların sahada tam kabul görmediğini ifade eden kaynak, “Sahada ekonominin yansıması seçimlere yansıyacaktır. Bu gidişle, AK Parti’nin Akdeniz’den İstanbul’a kadar belediyesi kalmayacak.” dedi. Hedeflerini ise “Ya tam başkanlık sistemi, ya da güçlü parlamento-güçlü başbakanlık” diye açıkladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, eski AKP’lilerin yeni parti girişimi, 31 Mart’tan çıkacak tabloyu bekliyor. Kulislere bakılırsa yeni partinin hedefi 1 Nisan’dan sonra partileşmek.

Bunun bir sebebi, yerel seçimlerde Cumhur İttifakı aleyhine çıkabilecek sonucun yeni oluşumlara ‘fatura edilmesi’nin önüne geçmek. Ancak asıl gerekçe, yerel seçim sonucunu görmeden, partileşme adımının riskli görülmesi. Cumhur İttifakı’nın genel seçimlerden daha düşük oy alması halinde düğmeye basılması hedefleniyor.

Davutoğlu ve Babacan ayrı çalışıyor

Yeni oluşum hareketi içinde yer alan bir kaynak, BBC TÜrkçe’ye yeni harekete neden ihtiyaç duyulduğu ve hedeflerini şöyle anlattı:

“Davutoğlu ve Babacan ayrı ayrı çalışıyor. Abdullah Gül, doğrudan bu oluşumun içinde yer almayacak. Ali Babacan’a çok büyük haksızlık yapıldı. Adı faizciye çıktı. Şimdi faiz yüzde 25’lere dayanıyor ama faizler gündemde değil. Bunun gibi bir sürü örnek gösterilebilir.

Ayrıca sistem yürümüyor. Ya tam başkanlık sistemine geçilmeli, ya da güçlü parlamento-güçlü başbakanlık sistemine dönülmeli.

Duruma göre birlikte hareket edilebilir

Sahada ekonominin yansıması seçimlere yansıyacaktır. Ayrıca ittifaklar da sahada tam kabul görmüyor. Bu gidişle, AK Parti’nin Akdeniz’den İstanbul’a kadar belediyesi kalmayacak. Sadece İstanbul’da yarış başa baş görünüyor. Ankara’da açık ara fark görünüyor.

Tabii aynı kökten çıkmış iki partinin yaşaması zor. Sonuçta aynı kökten geliyoruz, zaman zaman istişareler de oluyor. Duruma göre, birlikte hareket edilebilir.”

http://tr724.wpengine.com/gul-devre-disi-kalmis-davutoglu-doguda-babacan-batida-cok-seviliyormus/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin