Yeni Kovid-19 açıklaması: ‘İstanbul koptu gidiyor, ikinci zirveyi yapacak’

Yeni tip Koronavirüsteki (Kovid-19) mutasyonların riski artırdığına dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın’dan önemli bir uyarı geldi. Akın, “Bu boş vermişlik içinde İstanbul koptu gidiyor, ikinci zirveyi yapacak” ifadelerini kullandı.

Habertürk’ün aktardığına göre, halk sağlığı uzmanı Akın, İngiltere’de ortaya çıkan hızı artmış mutasyonlu virüs ile hızı o derece fazla olmamakla birlikte öldürücü etkisi yüksek Güney Afrika ve Brezilya mutantlarına dikkat çekerek, İstanbul’da yaşayanların ‘rehavet’inden dolayı kaygılı olduğunu aktarıyor. Havanın güzel olmasının da etkisiyle kural ihlallerinin artığına işaret eden Akın, mesai saatlerindeki yoğunluğun da altını çizdi.

“İşverenlere ısrarla, ‘Mesai saatlerini değiştirin’ diyoruz ama dinlemiyorlar” diyen Akın, İstanbul’da ciddi anlamda vaka artışı olacağını dair kaygısını şu sözlerle ifade etti: “İstanbul’da bir süre sonra enfeksiyon kapmış insan sayısında yükselme görmememiz imkansız. Çünkü İstanbul koptu gidiyor… Önlemlere uyan sayısı gittikçe azalmaya kalabalık ise bir o denli artmaya başladı. İngiltere ve Güney Afrika varyantı da üzerine bindi.” Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemlere de değinen Akın, yeni mutant virüsün çocuk ve gençlerdeki etkisini anımsatarak, “Çocuklar iç içe… Bazıları maskesiz. Yeni mutant virüs 16 yaşından altını da etkiliyor” dedi.

Yeni ortaya çıkan mutant virüslerin de mutantının görüldüğünü vurgulayan Akın, yayılmanın varyantlar ile çok daha hızlı olacağının altını çizdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin