Yeni Enerji Bakanı, tasarruf adı altında yeni araç alım talimatı verdi

Berat Albayrak’ın yerine bakanlığa getirilen yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tasarruf adı altında yeni araç alım talimatı verdi. Dönmez, akaryakıtta tasarruf dönemini başlatacaklarını ileri sürerek, ‘Bakanlık olarak, kuruluşlarımızda uygun yerlilik oranına sahip elektrikli ve hibrit araçların satın alınması ve kiralanması ile akaryakıt ve benzeri giderlerde yüzde 30’a varan tasarruf hedefliyoruz’ dedi.

HEM ALIM HEM KİRALAMADA İSRAF SÜRÜYOR

Maliye Bakanlığı verilerine göre; 2017 yılında hizmet alımı yöntemiyle kamuya 13 bin 558 yeni taşıt kiralandı. Kamu kurumlarının kiraladıkları taşıtlara ödediği kira gideri 549 milyon liraya ulaştı. Üstelik aynı yıl 711 milyon liralık taşıt alımı yapıldı.

AYLIK ARAÇ KİRASI 37 BİN OLAN BAKAN KİM?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a kamu kurumlarında yaşanan israfı ve lüks makam araçları için harcanan parayı sormuştu. Tekin, bir bakanın makam hizmetlerinde kullanmak için bir aracı aylık 37 bin TL karşılığında kiraladığı iddiasını da gündeme getirmişti.

BAKANDAN  TALİMAT

Yeni Enerji Bakanı Dönmez,  yakında dönemde yaşanan bu tartışmalara rağmen yaptığı yazılı açıklamada, 2021’den itibaren kiralama ve satın alma yoluyla yapılacak yeni araçların temini konusunda yerlilik oranına haiz elektrikli ve hibrit araçların tercih edilmesi talimatı gönderdi. Dönmez, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Diğer sektör politikalarıyla birlikte yenilenebilirin kardeşi sayılabilecek depolama ve temiz enerji teknolojilerinin Türkiye’de üretimine dair pazarın oluşmasını da bekliyoruz. Orta ve uzun vadede, Türkiye’de ulaştırma emisyonları elektrik emisyonlarını geçebilir. Yani enerji politikası sadece elektrik değil, diğer sektörlerdeki temiz yakıt kullanımını ve teknolojilerini de özendirici bir sinyal taşımalıdır. Bakanlık olarak bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarımızda uygun yerlilik oranına sahip elektrikli ve hibrit araçların satın alınması ve kiralanması ile akaryakıt ve benzeri giderlerde yüzde 30’a varan bir tasarruf hedefliyoruz. Konuyla ilgili olarak çalışmalarımız sürüyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin