Yedi parti anlaştı; seçime HDP ile giriyor

31 Mart’taki yerel seçimlere yedi Kürt siyasi parti HDP ile birlikte girme kararı aldı. Karar, HDP Milletvekili Necdet İpekyüz tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre, İpekyüz işbirliği kararının yerel seçimlerle sınırlı olmadığını, temel amacın Kürt Ulusal Birliği’nin sağlanması olduğunu söyledi. Yerel seçimlerin farklı dinamikleri olduğuna aktaran İpekyüz, bu kapsamda Azadî Hareketi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Platforma Demokratên Kurd (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) ile ittifak sağlandığını ve yarın (7 Ocak) ortak açıklama yapacaklarını söyledi.

Tüm baskılara rağmen HDP’nin yüzde 10’luk seçim barajını geçtiğini söyleyen İpekyüz, 24 Haziran seçimlerinden sonra işlevsizleştirilen Meclis nedeniyle HDP’nin yüzünü halka döndüğünü kaydetti.

HDP’nin, muhalefeti Kürt partileri ile Kürt Ulusal Birliği temelinde görüşmeler gerçekleştirerek yürüttüğünü belirten İpekyüz, “Görüşmelere başladığımızda ister istemez yerel seçimler gündeme geldi. Ancak yerel seçimlerden önce ortak bir duruş üzerinde duruldu. Anadil noktasında bütün yapıların ortak çalışma yürütmesi ve olası bir yerel seçimde ortak hareket etme noktasında kararlar alındı” dedi.

Değerlere sahip çıkan Kürt partileriyle görüştükleri bilgisini veren İpekyüz, şunları söyledi: “Eleştiriler oldu ama bütün partiler yapıcı yaklaştı. Gerçekten hem Türkiye’de hem Ortadoğu’da zor bir süreçten geçildiği ve bu süreçte yan yana durulması gerektiği noktasında ortaklaştık. Olabildiğinde her şeyi onararak, ortak paydada buluşarak önümüzdeki günlere halkımıza gidiş şekli geliştirdik.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin