Yazar Oya Baydar: Yetmez ama evet dedim, dersimi aldım

Özgürlüklere ve demokrasiye yol açabilecek bir anayasa değişikliğinden yana olduğu için 2010 yılındaki anayasa referandumunda ‘Yetmez ama evet’ kampanyasına destek verdiğini söyleyen yazar Oya Baydar,  “Demokrasiye çok inanmak ama biraz koşulsuz inanmak… Biraz da sazanlık vardı işin içinde. Ama şimdi dersimi aldım.” ifadesini kullandı.

Yeni çıkan kitabını anlatırken 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği referandumunda ‘Yetmez ama evet’ diyenler arasında yer almasına da değinen yazar Oya Baydar, “Siyasete vicdani açıdan baktığınız zaman biraz sazan oluyorsunuz” dedi.

‘İYİ NİYETLE, BAŞINA SONUNA BAKMADAN…’

T24’te Murat Sabuncu’ya konuşan Oya Baydar, ’80 Yaş Zor Zamanlar Günlükleri’ kitabını anlattı. Baydar, kitabında da yer verdiği ‘Yetmez ama evet’ tartışması hakkında şunları söyledi:

“Siyasete vicdani açıdan baktığınız zaman biraz sazan oluyorsunuz. Yani ben büyük bir iyi niyetle başına sonuna bakmadan, çok fazla düşünmeden, kim yapıyor düşünmeden, niyet okumayalım mantığına çok bağlı kaldım. Yetmez ama evet’ meselesinde de, önüme gelen yasaların hepsi 82 anayasasının çok ilerisindeydi. Ben özgürlüklere ve demokrasiye yol açabilecek bir anayasa değişikliğinden kesinlikle yanaydım. Evet dedim, birçok arkadaşım da dedi. Demokrasiye çok inanmak ama biraz koşulsuz inanmak… Biraz da sazanlık vardı işin içinde. Ama şimdi dersimi aldım. Geç oldu, aldım.”

Baydar, bu tartışmadan dolayı hakaretlere ve haysiyet cellatlığına maruz kaldığını da belirtti. Oya Baydar, “Benim kuşağım Türkiye ile ilgili pek çok şeyi sonradan öğrendi. Kürt meselesini yüreğimde kavramak için çok geç kaldım.” dedi.

3 YORUMLAR

  1. asıl dersi biz aldık oya hanım. öyle bir kandırıldık ki. mezardakiler kalkıp kullansa evet dese yeridir dediler. kandık. şimdi ortalık yerde periperişanız. yuvalarımız dağıldı, işsiz aşsız kaldık. peki ya kandıranlar? yurt dışından ahkam kesmeye devam ediyorlar.

    • Yaşadığınız her şeye saygı duyuyorum..Lakin elma ile armutu karıştırmamak lazım..İnsan Hakları ve birçok kalemde 1982 anayasasının çok ötesinde olumlu düzenlemeler içeriyordu 2010 referandumu..Pişman olunacak bişey görmüyorum..Zaten sonra o referandum ki maddeleri de işlerine gelmediği için değiştirip 3000 yıl öncesine döndüler..Bunca sıkıntının sebebi, hırsızlar ile darbecilerin ittifak kurup hukuku çöp kutusuna atmalarıdır..

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin