Yavru vatanın yerli otomobili ‘GÜNSEL’ görücüye çıktı

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Ar-Ge ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği Bölümü tarafından uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan, 2016’de prototip üretimi tamamlanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yerli ve elektrikli otomobili Günsel’in ilk modeli “B9” ile ikinci modeli SUV tipi “J9″un tanıtımı yapıldı.

Girne’de bir otelde düzenlenen programa, Başbakan Ersin Tatar’ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bakanlar, milletvekilleri, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KKTC’nin 3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel ve ailesi, yerli ve yabancı iş insanı ile çok sayıda davetli katıldı.

Tanıtım programı, “GÜNSEL”in tanıtım videosu ve İrfan Günsel’in aracın teknik özelliklerini anlattığı sunumla başladı.

TATAR: BU BAŞARI ÖYKÜSÜ, BÜTÜN KONUŞANLARI MAHCUP ETMEKTEDİR

Programda konuşan Başbakan Tatar, “KKTC adına sevindirici bir olaya tanıklık ediyoruz ve bu güzelliği ortaya koyanları tebrik etmek istiyorum.” dedi. YDÜ ailesinin başarılı, çalışkan ve yetenekli olduğunu belirten Tatar, hep birlikte KKTC’nin başarılarına imza attıklarını söyledi.

Başbakan Tatar, “Doğu Akdeniz’de, Mavi Vatan’da KKTC ile çok olumsuzluklar konuşulmaktadır. Bu başarı öyküsü, bütün konuşanları mahcup etmektedir” diye konuştu.

GÜNSEL: BU GURUR, BU ARABA BİZİM

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Günsel, yerli otomobilin ülke için büyük bir dönüm noktası olacağını belirterek, söz konusu markanın heyecanını hep birlikte yaşadıklarını söyledi. “Günsel’in KKTC’nin her bir bireyinin gurur duyması gereken bir proje olduğuna belirten İrfan Günsel, “Bu gurur, bu araba bizim. Bu gurur, bu araba sizin.” dedi.

Günsel’in seri üretiminin ise 2021’de başlayacağı açıklandı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin