Yaşlı kadının boğazını kesen zanlılara müebbet verip, tahliye ettiler!

Kudret Yener'i evinde boğazını keserek öldüren zanlılar, müebbet hapisle cezalandırılıp tahliye edildi!

Ceyhan 1. Ağır Ceza Mahkemesi inanılmaz bir karar imza attı. Gasp ve hırsızlık için evine girdikleri yaşlı kadını boğazını keserek öldüren iki zanlı müebbet hapse mahkum edilip adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Yaşlı kadının tırnaklarında zanlıların DNA’sı tespit edilmişti. Ceza alan zanlıların serbest kalması yaşlı kadının yakınlarını isyan ettirdi.

Adana’nın Ceyhan İlçesi’nde 2017 yılında 72 yaşındaki Kudret Yener’i boğazını keserek öldürüp değerli eşyalarını çaldıkları iddia edilen 2 sanık ‘öldürmeden’ müebbet, ‘hırsızlıktan’ 6 yıl 3’er ay, ‘konut dokunulmazlığını ihlalden’ ise 1 yıl 8’er ay hapis cezasına çarptırılıp adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Müştekiler ile avukatları, tahliye kararını skandal olarak yorumlayıp itiraz edeceklerini söyledi.

Ceyhan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına yaklaşık 2 senedir tutuklu olan sanıklar İsmail Yetik ve Vural Yetik bulundukları Ceyhan Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Öldürülen Kudret Yener’in kardeşleri ile tarafların avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada mahkeme başkanı taraflara son savunmalarını sordu.

HEM MÜEBBET, HEM TAHLİYE

Son savunmalarını yapan sanıklar suçlamaları kabul etmeyerek, beraatlerini istedi. Mahkeme heyeti, sanıklar İsmail ve Vural Yetik’i önce ‘Bir Suçu Gizlemek veya Başka Bir Suçun Delillerini Gizlemek ya da Yakalanmamak Amacıyla Öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Bu cezalarını daha sonra duruşmadaki iyi hallerinden dolayı müebbet hapse çevirdi.

Heyet, her iki sanığa da ayrıca, ‘Hırsızlıktan’ 6 yıl 3’er ay, ‘Nitelikli Olarak Konut Dokunulmazlığını İhlal Etme’ suçundan ise 1 yıl 8’er ay hapis cezasına mahkum etti. Heyet kararı açıkladıktan sonra sanıkları yurt dışına çıkış yasağı ve Cuma günleri saat 08.00-16.00 arasında imza atma karşılığında tahliye ettiklerini bildirdi.

KIZ KARDEŞİ KARARA İSYAN ETTİ

Sanıkların müebbet hapis cezasına mahkum edilip ardından tahliye edilmeleri öldürülen Kudret Yener’in kız kardeşlerini ve avukatlarını şoke etti. Duruşma çıkışı sinir krizleri geçiren müşteki Nesibe Gençer, mahkemenin müebbet ve ayrıca başka hapse mahkum ettiği sanıkları tahliye etmesini yargı skandalı olarak yorumladı. Gençer, sanıkların 370 gün firar ettikten sonra yakalanıp tutuklandıklarına dikkat çekerek, “Ablamın tırnağındaki DNA’lar ile sanıklardan İsmail’in DNA’sı uyuştu. Mahkeme yargılama sonunda önce ağırlaştırılmış müebbet verdi, sonra iyi hali uygulayıp müebbete çevirdi. Canilerin yaptığı vahşetin iyi hali mi olur? Hırsızlıktan ve konut dokunulmazlığından da cezalar verildi. Ama gel gelelim, mahkeme başkanı gerekçesini dahi açıklamaya gerek görmeden 2 canavarı da adli kontrol şartıyla tahliye etti. Bu tahliye kararı apaçık yargı skandalıdır. Böyle bir karar olur mu? Nasıl müebbete mahkum ettiğin canileri serbest bırakırsın. Şimdi ellerini kollarını sallayarak gezecekler, belki de bir başka kadını öldürecekler.”

1 YORUM

  1. TÜRKIYE VE DÜNYADA (Ş)ERDÖĞAN , AKP, MHP DEN NEFRET ETMEYEN HİC KIMSE KALMAYACAK ALLAH BU NEFRETİ HERKESİN KALBİNE KOYACAK İŞLER YAPMALARİNA MÜSADE EDİYOR ,MEHIL VERİYOR.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin