Yasak, ‘terörist’ ilan edilen soğancıyı isyan ettirdi: Binlerce ton soğan depolarda çürüyor

Ticaret Bakanlığı’nın kararıyla patates ve soğana getirilen ihracat kısıtlaması üreticileri isyan ettirdi. Ankara’nın Polatlı’da eylem yapan soğan üreticileri depolarda binlerce ton soğanın çürümeyi beklediğini söyledi.

Destek görmek istediklerini söyleyen üreticiler, “Biz depodaki soğanları satamazsak seneye üreticinin yüzde 70’i soğan üretmez. O zaman dış ülkelerden ithalat yapmak zorunda kalacağız, vatandaş daha fazla ücretle soğan yemek zorunda kalacak. İstanbul’da ki insana soruyorlar o 4,5-5 lira diyor. Gelip köylüye sorsun. 1.5 TL’ye kadar düştü soğan. Geçen sene dışarıdan getirilerek marketlere destek verildi. Çiftçilere de destek verilsin. Tanzim satışları yapıldı. Bize de yapılsın, destek verilsin. Üreticiler ihracatın açılmasını istiyor’’ şeklinde konuştular.

İHRACAT AÇILMAZSA SOĞANLAR ÇÖPE GİDECEK

 

Üreticilerin malı stok yaptığına yönelik söylentilere sitem eden soğan üreticisi Nurullah Metin, “Benim yaşım 38. 70 kuruşa mal ettiğimiz malı şimdi 60 kuruşa dahi satamıyoruz. Çalışan işçilerden bir kişinin yevmiyesi 100 TL. Ne yapalım? Malımızı sokağa mı dökelim, traktörümüzü mü satalım. Benim depomda 200 ton mal var. Bu 200 ton malı satsam 150 TL’den aldığım mahsulün parasını yetiştiremiyorum. Biz malımızı yetiştirdik. Geçen sene fiyatlar yüksek oldu diye bizim malımızı aşağı çektiler.”

‘Bizi Terörist İlan Etmişlerdi’

“Depolarda soğan yok diyorlar, ihracat kapısını kapattılar. Nasıl yokmuş ya, nasıl yokmuş? Bizi geçen sene neredeyse terörist ilan ettiler. Siyasi konuya girmek istemiyorum ama benden iyi AKP’li yoktur. Ama biz üreticiler olarak terörist değiliz. Şimdi de malımızı satamıyoruz. Esnaf geliyor elleri cebinde, ağzında kürdan, yanına bir tane tüccar almış. Benden alıyorlar 70 kuruşa, geri satıyorlar 2 TL’ye. Benim hakkım nerede? Kim beni savunacak? Ben sadece seçimde hatırlanmak istemiyorum. Ben bu devletin vatandaşıysam,biz dışarıdan gelenlere kucağımızı açtıysak,devletimizde bize kucağını açsın” diyerek çağrıda bulundu.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin