Yasağa rağmen iktidara yakın anket şirketleri sonuç açıkladı

İktidara yakın araştırma şirketi GENAR’ın anketine göre AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ilk turda kazanıyor, Meclis çoğunluğu da ‘cumhur ittifakı’nda. A&G sandıkların kapanmasının ardından açıkladığı ankette ise Erdoğan’ın ilk turda kazandığını, ‘cumhur itifakı’nın da Meclis çoğunluğunu aldığını duyurdu..

Avrasya Araştırma (AKAM) Başkanı Kemal Özkiraz, dün bazı anket şirketlerinin 24 Haziran’da manipülasyon yapabileceğini öne sürmüştü. Buna örnek olarak da A&G ve GENAR Araştırma şirketlerini göstermişti.

GENAR’ın şirketin müdürü İhsan Aktaş Twitter’dan paylaştı. Araştırma Türkiye genelinde 5 bin katılımcıyla yapıldığı belirtildi, fakat tarih belli değil.

Ankete göre Erdoğan’ın oyu yüzde 51,5. Muharrem İnce yüzde 28,4, Selahattin Demirtaş yüzde 10,5, Meral Akşener yüzde 7,6, Temel Karamollaoğlu yüzde 1,9, Doğu Perinçek ise yüzde 0,1 oy alıyor.

AKP ile MHP’nin ‘cumhur ittifakı’ yüzde 50,8, ‘millet ittifakı’ ise yüzde 37,2. HDP ise yüzde 11,6 oy alıyor.

A&G: Erdoğan ilk turda kazanıyor, çoğunluk ‘cumhur’da

İktidara yakın A&G Araştırma’nın anketine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ilk turda seçiliyor. ‘Cumhur ittifakı’ da Meclis çoğunluğunu alıyor. İktidara yakın A&G Araştırma’nın anketine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ilk turda seçiliyor. ‘Cumhur ittifakı’ da Meclis çoğunluğunu alıyor.

Ankete göre Erdoğan’ın oy oranı yüzde 53,5. CHP’nin adayı Muharrem İnce yüzde 29,1, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yüzde 8,1, Selahattin Demirtaş yüzde 8,8, Temel Karamollaoğlu yüzde 0,3, Doğu Perinçek ise yüzde 0,2 alıyor.

Katılımcıların yüzde 45,4’ü AKP’ye, yüzde 25,5’i CHP’ye, yüzde 11,3’ü HDP’ye, yüzde 8,3’ü İYİ Parti’ye, yüzde 8,8’i MHP’ye, yüzde 0,6’sı da Saadet Partisi’ne oy verecek.

Buna göre ‘cumhur ittifakı’ yüzde 54,2, ‘millet ittifakı’ ise yüzde 34,4 oy oranına sahip. Anketin hata payı yüzde 1,6.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin